středa 30. července 2008

Nepoučitelný chlapeček vrací červený úder

Bylo tomu už dávno, co jsme tu sliboval a opět chyboval. Neměl jsme nic říkat a byl by klid:) Ne vážně, po několika dnech bez nálady na tvoření, které odděluje člověka od všech ostatních primitivů jsme se rozhodl tvořit. Bohužel je pozdní noc, takže stěží vidím na klávesnici a zbytek odstavce asi nechám na ráno (odpoledne). Jenže to už všechny moje skvělé a svět měnící nápady zmizí ve spánku. Škoda, že můj génius nebude nikdy odhalen, protože vždy usnu, ale zkusím udržet aspoň nějaký nápad. Konečně jsem se také dočkal několika reakcí (!!!), za které moc děkuji a jsem rád, že tohle cvakání do klávesnice má nějaký smysl (PS pro Suzanu: grafoman nejsem...po většinu života). Opravdu bych se tu chtěl věnovat několika zajímavějším tématům než je mé ukecávání, že to brzy opravdu přijde. Snad brzy... uvidíme:)) Přesto všechno jsem si konečně něco připravil. Je to trochu na koleni, nechci tomu věnovat týden, abych vybrousil diamant, který je pod nánosem bahna, ale přesto snad moje snaha bude oceněna a smysluplná.

Obsah (bez spoileru):
Učitel bojového umění Mike Terry (Chiwetel Ejiofor), který se svou manželkou Sondrou (Alice Braga) provozuje vlastní školu Jiu-Jitsu, právě neprochází jednoduchým obdobím. Několikrát denně cvičí své studenty základům boje, kterému věnoval celý život. Jeho škola však nevydělává a další ránu mu zasadí nervózní právnička, která v afektu vystřelí z pistole jednoho z jeho studentů a prostřelí okno školy. Mike je nucen požádat o půjčku, která by mu pomohla udržet funkční školu, ale zaplete se v baru do rvačky mezi filmovou hvězdou Chetem Frankem (Tim Allen) a několika místními. Výsledkem je vděčnost hvězdy, která se projeví dárky a pozváním do jeho domu na večeři. Mikeovy je nabídnuta spolupráce na filmu, jsou vyslechnuty jeho nápady a historky a jeho manželka Sondra se domluví s manželkou Cheta Franka na spolupráci v módní firmě. Mike však netuší, že toto setkání ho donutí změnit pohled na svět, v kterém žije a nahlédne do světa, jehož součástí nechtěl nikdy být. Jeho ideály o bojovém umění a učení musí jít částečně stranou, aby zachránil, co mu zůstalo.


Pár slov o filmu:
Už samotný název filmu ani velkému filmovému fanouškovi nic neříká. Není se čemu divit, ani já tento snímek ještě nedávno vůbec neznal. Na IMDB má lehce přes 2 tisíce hodnocení s celkovým průměrem 7,4. Autorem je průměrný režisér David Mamet, který natočil například Pravidla boje nebo Poslední loupež. Tentokrát Mamet natočil film o bojových umění podle svého scénáře, do kterého zakomponoval několik jednoduchých příběhů. Od hlavní postavy Mikea Terryho, přes jeho ženu, kterou ničí neustálá chudoba a snaha udržet školu nad vodou, až po policistu, který si Mikeovým učením žije a nepřináší mu to nic dobrého. Film ukazuje setkání dvou světů, bojového (chápáno i jako duchovního), v kterém jsou ctnosti a hrdost nade vše, a světa peněz a moci, kde je každý šek vypsaný na vaše jméno vykoupen částí vaší duše. Výborně se Mametovi povedlo pohrát si s gradací příběhu, která od pomalejšího tempa seznamování na začátku přes naivní filmový svět uprostřed velmi zdárně spěje k závěru na bojovém turnaji, kde vše vzájemně zapadne. Nejde o hlubokou myšlenku, nebo provedení, ale o emoce, které dokáže film vcelku jednoduše vyvolat a já osobně jsem v závěru v napětí očekával, jak se Mike s celou realitou okamžiku dokáže vyrovnat. Úplný závěr bude pro některé naivní a předvídatelný, ale pokud na vás zapůsobí film stejně jako na mě, nebudete nad tím vůbec přemýšlet a jen si ho užijete do poslední vteřiny. Nepamatuju si snímek o bojových umění, který je tak lidsky podán a nezemře v něm ani jeden člověk za celý film a divák to náležitě ocení. Bojové umění zde není jen pro efekt jako v jiných filmech, kde se díky němu zviditelňuje nějaký gymnasta, ale funguje zde jako myšlenkový směr pro způsob života několika postav. Zatím nejpříjemnější překvapení tohoto roku, které nechci doporučit jako naprostou bombu pro každého filmového fanouška, ale jako příjemný film o bojovém umění, z kterého si někteří odnesou víc než by čekali.

Žádné komentáře: