čtvrtek 30. dubna 2009

Dvojice pro druhé kolo play off NHL


Malé přiblížení následujících bojů v NHL...

Východní konference:

Boston Bruins (1) - Carolina Hurricanes (6)

Vzájemné zápasy v sezoně: 4-0
Vzájemné zápasy v play off: 3-0 na série

Komentář: Medvědi z Bostonu předvedli v prvním kole rychlý proces s Montrealem a to samé pravděpodobně předvedou i Hurikánům. Na to asi nebude stačit Ward ani Eric Staal, protože síla Bostonu je v nepřeberném množství střelců, kteří se objeví a zase zmizí a jejich jména si pravděpodobně ani nezapamatujete. Krom toho Boston odehrál 4 zápasy a Hurikáni 4. Pro někoho je vysoké zápasové tempo výhodou, ale častěji se spíše projeví jako nepříjemná únava především, když série bude opět trvat déle než 4 až 5 zápasů.

Co rozhodne: Hurikáni budou muset předvést ještě lepší hokej než proti Devils, aby porazili perfektně fungující Bruins.

TIP: 4-1

Waschington Capitals (2) - Pittsburgh Penguins (4)

Vzájemné zápasy v sezoně: 3-1
Vzájemné zápasy v play off: 1-6 na série

Komentář: Tohle by mohla být pomyslná oslava hokeje. Útočně laděné týmy plné mladých hvězd, které budou udávat tvář Kanadskoamerické hokejové ligy na další roky. Ovečkin se Sjominem proti Malkinovi s Crosbym. Není to jen zápas dvou nejproduktivnějších hvězd, ale také souboj dvou mladých brankářů, Fleuryho a Varlamova, na které jejich týmy dost sází. Především Semjon Varlamov je jedna z komet letošního play off, když v 6ti zápasech má vynikající (to slovo je slabé, spíše fantastický) průměr 1,17 a úspěšnost 95,17%... Taková čísla u brankáře, který má již teď odchytáno více zápasů v playoff než v základní části málokdo čekat. Tahle série by se právem měla stát ozdobou vyřazovacích bojů a je snad jediná, na kterou bych se chtěl dívat celou...

Co rozhodne: Dravost hvězd a snaha se předvést. Na každé straně několik fenoménů a v brankách mladí hráči... Budoucnost hokeje v přímém přenosu...

TIP: 3-4 ( doufám, v co nejvíce zápasů...)

Východní konferenci:

Detroit Red Wings (1) - Anaheim Ducks (8)

Vzájemné zápasy v sezoně: 3-1
Vzájemné zápasy v play off: 2-2

Komentář: V poslední střetnutí obou soupeřů v play off v roce 2007 vyhráli, tehdy ještě mocní kačeři, 2-4 na zápasy a postoupily do finále Stanley Cupu. Tehdy to bylo velmi překvapující vítězství, které by se mohlo klidně opakovat. Trvale kvalitní tým rudých křídel na defenzivní tým Anaheimu neumí tak dobře jako na jiné týmy. Vyrovnaná bilance v playoff a mírně lepší bilance v základní části jen podtrhují zajímavou dvojici letošního druhého kola play off. Anaheim má také velmi zvednuté sebevědomí po vyřazení nejlepšího týmu základní části, San Jose Sharks, který byl jasným favoritem, ale nezvládl odlišný hokej vyřazovacích bojů. Oproti tomu Rudá křídla přešla přes nováčka z Columbusu očekávaně 4-0 a prakticky si zahráli hokej až v posledním zápase (5:6). Již zmíněný rok 2007,který pro Kačery skončil historickým Stanley Cupem v mnohém ten letošní připomíná. Jeana Sebastiana Giguere držel svými výkony tým po celé play off a tvrdá a defenzivní hra Anaheimu všechno převálcovala. Tento rok? Svou šanci získal mladý Jonas Hiller a jeho 365 minut, 4 výhry v 6ti zápasech, průměr 1,64 a 95,65 %(!!!) zásahů nechává všechny odborníky v úžasu. Tyto čísla za první sérii s nejlepším klubem základní části nemá kde kdo... O nástupci Giguerea, kterého v nejlepších letech kritizovali mnozí za "příliš velkou výstroj" je pravděpodobně postaráno. Mimochodem právě klub z Anaheimu má za poslední roky velmi dobrý čich na brankáře. Kromě Giguera, Hillera, tým přivedl do NHL také Gerbera a především Bryzgalova, který právě využívá nové šance ve Phoenixu a v národním týmu. Co Detroit? Velmi dobře fungující tým, plný několika extrémně skvělých hráčů a mnoha "hráčů na černou a drobnou práci všeho druhu" šlape jak má. Velký podíl na tom má i tehdejší trenér Anaheimu, Mike Babcock. Avšak slabinou týmu stále zůstává brankář. Přes všechen respekt k Chrisovi Osgoodovi, který v Detroitu přežil dobré i špatné okamžiky, jeho čísla nejsoutak vynikající jako Hillerovi (240 minut, 1,75, ale především 93,64% zásahů). Podivuji se každý rok, proč tak velký klub jako Detroit neinvestuje více do kvalitního brankáře...

Co rozhodne: Rudá mašina proti defenzivnímu Anaheimu. Hiller proti týmu, v kterém dokáže dát góla Dacjuk stejně jako bezejmenný hráč 4té lajny... Pokud Anaheim předvede svůj hokej, Detroit bude těžko postupovat.

TIP 4:3 (přestože fandím Kačerům, Detroit pravděpodobně prodá zkušenosti hráčů)


Vancouver Canucks (3) - Chicago Blackhawks (4)

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-2
Vzájemné zápasy v play off: 1-1 na série

Komentář: Podle čísel vyrovnaná dvojice, v které rozhodne síla mladíků Chicaga. jejich dravost je skvělá, herní projev také, ale Kosatky jsou plné zkušených a velmi kvalitních hráčů, které s tradičně skvělým Luongem tvoří velmi silný tým pro vyřazovací boje. Krom toho, Vancouver má vynikající výsledky na domácím stadionu, kde pravděpodobně začne dvojicí výher, které nastolí tempo série. Vancouveru stačí vyhrávat doma a pokud Chicago nezabojuje v první či druhém zápase, bude s nimi pravděpodobně velmi zle. Přesto věřím, že Toews, Kane, Havlát a další prokáží svou sílu a dokáží minimálně ve dvou zápasech udržet krok a dokonce i zvítězit nad kosatkami.

Co rozhodne: Luongo je vynikající brankář, ale tuto sezonu neměl tak oslňující, jak jsme u něj zvyklí. Přesto v playoff má fantastická čísla a mladí střelci z Chicaga ho jistě velmi dobře prověří. Pokud zachytá, nepochybuji nad šancemi Vancouveru.

TIP: 4-2

Po tomto kole bude následovat finále konferencí a poté to přijde. Finále Stanley Cupu... bude to výjimečný boj jako vždycky a fanoušci se těší na výjimečné výkony svých oblíbenců.

F*Djkoma

Žádné komentáře: