pondělí 13. dubna 2009

Ruská NHL

Tak skončila základní část a jde se do play-off. Někteří hráči se rozprchnou na dovolené a na Mistrovství světa a jiní budou pokračovat ve vyřazovacích bojích o velký a krásný Stanley Cup. Zde nebude místo pro lehké prohry a nepovedené zápasy jako v základní části, kde se v 82 zápasech lehce nějaký nepovedený zápas ztratil (kluci z Detroitu vědí své ...). Kdo však slaví po základní části? Jak je z nadpisu patrné, budou to ruští hokejisté.

Art Ross Trophy opět do Ruska ...


Kanadské bodování vyhrál Jevgenij Malkin se 113 body v 82 zápasech (1,38 bodu na zápas) před ostrostřelcem Alexanderem Ovečkinem (110 bodů v 79 zápasech, což je 1,39b/z). Hvězda Malkina stoupala v této sezoně velmi přímočaře a zároveň nenápadně. Jeho nahrávky, mimochodem bylo jich 78, což je 0,85 asistance na zápas, předurčily jeho vysoké postavení v kanadském bodování. Právě on se stal s přehledem nejlepším nahrávačem ligy, což v konkurenci spoluhráče Sidneyho Crosbyho a z gólové potence Ovečkina těžícího Nicklase Backstroma, trochu překvapení. Zajímavé je to především z faktu, že Pittsburgh nemá tuto sezonu žádného výrazného střelce. Za Malkinem s 35 góly je Crosby s 33 a Sýkora s 25. Přes 20 gólů dalo pouze 6 hráčů týmu a to někteří ještě těžili ze svých předchozích působišť (Guerin v Pittsburgu 5 v Islanders 16, Kunitz v Pittsburghu 16 v Anaheimu 7...).

Maurice Richard Trophy opět do Ruska ...

... a stejně jako vloni do rukou Alexandera Ovečkina. Po loňských 65 gólech předvedl Ovečkin trochu slabší výkon, ale přesto je 56 gólů velmi dobrý výkon. Vlastně nejlepší v této sezoně a to s přehledem. Druhý Jeff Carter zaostal o 10 gólů a Jeff Parise o 13. Další velmi dobrý kanonýr Kovalčuk předvedl 43 gólů a potvrdil svůj pravidělný "pokles" o 10 gólů. Posledních 5 sezon od poslední vypadá takto 43-52-42-52-41 gólů za sezonu. Málo hráčů má podobné střelecké statistiky... samozřejmě až na Ovečkina, který střelecky vládne NHL. Jeho prozatimních 219 gólů ve 324 zápasech je závidihodný výkon a nejslabší střelecký ročník, druhý v NHL, činil pro někoho nedosažitelných 46 gólů. Kdo by nechtěl mít takové minimum?

NHL Plus/Minus Award a velká česká stopa...


... Davida Krejčího. První "sezona" 2006/07, v které Krejčí odehrál pouhých 6 zápasů bez bodu a s -3 +/- body je rychle zapomenuta stejně jako loňská nováčkovská, v které už lepší výkon 27 bodů v 56 zápasech s -3 +- body stále nebyl srovnatelný se sezonou letošní. V té se předvedl David Krejčí úžasným způsobem. Odehrál plných 82 zápasů, dal 22 gólů, asistoval 51krát a získal +37 +/- bodů. právě za posledně jmenovanou statistiku získává svou první cenu, která je v Kanadsko-americké lize velmi ceněna stejně jako třeba méně známá Frank J. Selke Trophy, pro nejlépe bránícího útočníka. (tu mimochodem vloni získal Pavel Dacjuk, který tuto sezonu v +/- hodnocení skončil o jediný plusový bod za Davidem Krejčím...). Zde je také šance na další trofej pro mladého talentovaného "medvěda" z Bostonu Davida krejčího. Snad jeho kariéra bude jen stoupat, tuto sezonu je třetím nejlepším čechem v kanadském bodování za Patrikem Eliášem a Martinem Havlátem.

Celkově česká stopa v NHL není tuto sezonu tak patrná jako dříve. Odchod nejen Jaromíra Jágra je cítit, ale je velmi dobře pro český hokej, že hráči jako právě Eliáš a Havlát drží své výkony nahoře a jsou vidět a blíží se k nim také nová vlna talentů jako je David Krejčí, konečně více hrající Jirka Hudler a velcí mladící Michael Frolík a David Voráček. Oproti tomu slováci jsou v NHL méně vidět. Kromě klasicky velmi dobře střílejícímu Mariánu Hossovi je vidět snad pouze Pavol Demitra a obrovitý obránce medvědů, Zdeno Chára. Velká škoda je například Miroslava Šatana, který získal smlouvu v talentovaném a mladém týmu Pittsburghu, ale svým výkonem zůstal daleko za očekáváním a skončil na farmě (ale to i z důvodů platového stropu, pro play-off se vrací do týmu v nejbližších dnech).

Na závěr pár jmen, která překvapila nebo naopak zklamala v základní části:


Překvapení:

Zach Parise, LK, New Jersey Devils - po sezonách s body 32-62-65 se tento 25 letý hráč prostřílel k 94 bodům... Což je o 16 bodů více než jeho spoluhráč Patrick Eliáš, který zůstal druhý v bodování mužstva.

Jeff Carter, C, Philadephia Flyers - další talentovaný hráč, který konečně prodal potenciál. Po bodech 42-37-53 v posledních 3 sezonách se v letošní Carter dostal k 84 bodům a to především za 46 gólů.

Loui Eriksson, LK, Dallas Stars - mladý švéd tuto sezonu předvedl velmi dobré výkony, 36 gólů a dvakrát více bodů než v loňské sezoně (63). Tomu se říká zlepšení.

Mike Green, O, Waschington Capitals - po tragických sezonách mají Capitals velmi silné mužstvo a to nejen díky Ovečkinovi a Sjominovi, ale také v zadních řadách vládnoucímu Miku Greenovi. Ohledně bodů nejlepší obránce ligy (68 záp. 73 bodů-> ano, více jak bod na zápas!), 31 gólů (28 nejlepší střelec NHL!!), +24 v +/- bodování, 18 bodů v přesilovkách ... Co z loňských 56 kanadských bodů a předloňských 12 neskutečný posun.

Tim Thomas, B, Boston Bruins - stále se zlepšující americký gólman bez kterého by Bruins nebyly tak vysoko jako jsou. Průměr 2,1 z 54 zápasů a úspěšnost 93,27% jsou čísla pravděpodobně nejlepší brankáře této sezony.

Zklamání:

Tým Tampa Bay Lightning a jeho hráči - chtěl jsem zde psát jen hráče, ale musel jsem tento tým shrnout. Stejně jako v Ottawě tíhu celého týmu neunesla lajna Heatley - Spezza- Alfredsson, tak v Tampě to neunesl celý tým. Martin St Louis si udržel svou kvalitu a v 82 z získal 80 bodů, ale hráči jako Vincent Lecavalier, z Pittsburghu za penězi utíkající Ryan Malone, Václav Prospal a další neodvedli, co měli. Také je to způsobeno vedením týmu, který nakupuje hráče dopředu, ale zapomíná na obranu a brankáře. Mike Smith si ještě držel relativně slušné statistiky 2,62 a 91,58%, ale ostatní brankáři, kteří se podělili o půlku všech zápasů základní části jsou v číslech jako 3,66 a okolo 89% ... překvapivě Steven Stamkos, jednička loňského draftu, si v týmu připsal slušné body (79 zap 46 bodů), ale na druhého Crosbyho nebo Ovečkina to nevypadá. Určitě ne v tomhle týmu...

Heatley - Spezza - Alfredsson - lajna, na kterou sázeli jako každý rok v Ottawě a tentokrát tvrdě narazili. Švédské pravé křídlo se s formou prakticky nepotkalo, Heatley se snažil, ale ani jemu už to tolik nestřílelo a Spezza tedy ani neměl komu přihrávat. Dnešní NHL je pro týmy, které mají vyrovnané min. 2-3 lajny... hrát na tři hráče je dnes již nemožné.

Peter Forsberg, C, - další promaroděná sezona jednoho hokejového génia ... :-(

Superdrahé posily - hráči jako Drury, Gomez, Briere, kteří byli vloni a předloni koupeni do nových týmů za velké peníze (chápáno smlouvy) zůstávají za očekávání... Gomez 58 bodů v 77 zápasech, Drury 56 bodů v 81 zápasech, Briere ze zdravotních důvodů 25 bodů ve 29 zápasech ... a šli by připsat další jako Vanek se svým 10 mil kontraktem dává hodně gólů, ale stejně je až třetí v bodování Buffala Sabers... Generální manažeři by konečně měli začít přemýšlet, zda má smysl podepisovat takto šílené smlouvy.

Markus Naslund, LK, NY Rangers - náhrada za Jágra? Další "skvělý" tah generálního manažera... Celkově je Rangers zklamání, slušně našlápnuté mužstvo s dobrým gólmanem a v kanadském bodování se hráči dívají na první 20 hráčů ligy s obrovským odstupem (nejlepší je Nikolaj Antropov... pravděpodobně s nejmenším platem z prvních 10 hráčů kanadského bodování Rangers:))).

Tímto bych ukončil komentář k základní části NHL. Mohl bych pokračovat do nekonečna, ale takto jsem snad shrnul vše zajímavé.

Žádné komentáře: