sobota 30. května 2009

NHL - boj o Stanley Cupu vrcholí!

Vše má svůj začátek i konec a letošní sezona NHL směřuje do svého závěru. Finále Stanley Cupu opět svedlo dvojici tučňáků z Pittsburghu a Detroitských rudých křídel. Poslední krok na jejich cestě do finále byl překvapivě snadný a oba postoupily po velmi rychlých sériích s Carolinou a Chicagem. Mimochodem oba týmy mohou přes vypadnutí slavit povedenou sezonu, především mladý tým z Chicaga předvedl opravdu hodně a musí se s ním počítat do dalších sezon, kdy všichni mladí hráči budou získávat na kvalitě a nabírat důležité zkušenosti. Pouze Detroit jednou zaváhal, ale brzy se připojil ke svému loňskému finálovému soupeři. Co se změnilo oproti loňsku? Především změnil působiště Marián Hossa, který vloni neuspěl a tolik chtěl držet pohár pro vítěze play off NHl, že přestoupil z Pittsburghu do Detroitu. Útěk z jeho dřívějšího působiště by se mu nemusel vyplatit, protože letošní playoff Pittsburghu velmi vychází a dvě mašiny na body Malkin s Crosbym vévodí tabulkám. Kolem nich je postaven silný mladý tým, který však kromě jich dvou nemá výrazné osobnosti. Petr Sýkora kvůli svému výpadku z formy zahřívá místo v lóži a Šatan je hodně dlužen své pověsti kvalitního střelce. Ze starších se prosazuje snad pouze Guerin, posila speciálně pro vyřazovací boje. Důležité je však mít pevné zadní řady a to především Fleuryho v brance, který by se měl snažit chytat jak Hašek v Naganu.... Na druhé straně Detroit má extrémně silný tým ve všech řadách. Nebezpeční hráči jsou všude a například Franzen dokazuje svou neuvěřitelnou zarputilost a "narozen pro playoff". Jeho postavení v kanadském bodování je neuvěřitelné...

Soutěž "čí to jsou ruce" uspořádám v příštím ročníku:)


Loňské finále skončilo 4-2 pro Detroit a ten slavil pohár, který se bude snažit obhájit tento rok z pozice favorita. Detroit je hodně dobře bránící tým, který nedává příliš šancí na střelu na svého brankáře Chrisa Osgooda, který kvůli tomu často nemá nejlepší statistiky (v zákl části průměr okolo 3 gólů na zápas...). Díky tomu se dá očekávat v průměru 20-25 střel Pittsburghu, z kterých musí tučňáci vytěžit maximum... Zkouška z efektivity, kterou pravděpodobně zažili vloni se bude opakovat. Cíl obou týmů je jednoznačný, ale díky klasickému hernímu pojetí Detroitu nečekám žádné velké střelecké hody. Tohle bude boj o jeden rozhodující gól, který pravděpodobně bude často padat v závěru utkání nebo v prodloužení.

Bilance v sezoně:
1-1
Bilance v play-off: 1-0 (loňské finále 4:2 pro Detroit)
TIP: 4:3

Osobně po loňském vítězství Detroitu přeji tučňákům, ale jejich tým je ještě mladý a šanci na Stanley cup bude mít v následujících 3-5 letech pravděpodobně neustále (pokud se neroztrhne extrémně nadané jádro Malkin-Crosby-Staal-Fleury). Rozhodující bude pravděpodobně síla Detroitu dát gól kdykoliv a pomocí kteréhokoliv hráče. Krom toho jejich přesilovková hra s návratem Lindstroma po jemném zranění bude hodně nebezpečná. Nervy drásající finále s hvězdami na svých místech a nejlepšími týmy této sezony začíná dnes ráno.

Žádné komentáře: