čtvrtek 25. června 2009

Transformers 2 - dojmy z kina

Kdo by čekal, že po obrovských výdělcích prvního dílu přijde Michael Bay s druhým filmem s roboty, kteří si efektně vyřizují účty přímo před krásnou Megan Fox a Shiou LaBoufem? Hodně lehká otázka pro začátek, ale odpověď je "každý". Klasické americké pokračováním se vším všudy včetně Michaelových kamarádů od námořnictva ... Holt daňový poplatníci musí v kině vidět, co jejich "demokratický" národ za jejich peníze vyvíjí a připravuje pro "mírumilovné" akce mimo státy... Všechny ty super zbraně, tajná letadla, hi-tech hračky, o kterých Evrospké armády sní s efekty made by ILM (Steven Spielberg a Michael Bay museli dostat obrovskou slevu ... zase:))) v jednom velkém filmu. Nebudeme si nic nahrávat, tohle si nechce hrát na robotického Forresta Gumpa, který se prochází po obličeji Decepticonovi, ale aspoň něco (příběh?) by se tu objevit mohlo... Avšak neobjevilo. Tr2 jsou přesnou ukázkou cíleně natočeného filmu, který bude lákat nejen na zmíněné triky, kterou budou (a někdy i berou) dech, ale také na tělo Megan Fox a její sporé oblečení, sympatického Shiu, kterému by jste za smutný pohled dali klidně pár dolarů ... a samozřejmě na Michaela Baye, ikonu akčních filmů točených "se stylem", který v posledních letech točí ty nejvíc největší filmy a to nejen v USA (kdyby byl Michael Číňan, raději nechci domýšlet, co by s jejich početnou armádou udělal ... Yimou Zhang by se asi schoval do kouta...).

Obsahuje spoilery.

Příběhové prázdno je vyplněno pouze akcí a vtipem. Lépe řečeno infantilním vtipem, který se skládá z šukání psů (a robota), sexuálních narážek, paranoidní snahy "ty roboti fakt existují!!!!Ale armáda je schovává!!!" a maminky, co neví jak vypadá konopí... O zmíněné akci se dá také mluvit, ale upřímně ve většině filmu mě tolik nepoložila, jak jsem doufal. Dost jich je také známých z trailerů, který akci prakticky celou vystihly (jen je rozštříhaná na kousíčky a moc si ji v traileru neužijete), ale ve filmu nevládne nejen žádné napětí a atmosféra, ale také žádné očekávání budoucnosti. Popravdě mi bylo dost jedno, co se bude dál dít, protože rezignace autorů na cokoliv "chytrého" byla poznat snad už od titulků. To ani nemluvím o dětinsky postaveném vyprávění, které má vycházet od Optima Prima, který stejně kus filmu je ...(domyslete si ;-))). Ano, nečekaně dojde i na resurekci ve stylu Nea a Trinity (ale jsou v tom i čáry:))). Opět další zajímavostí je, že Bay nepřichází naprosto s ničím novým, ale neuvěřitelně recykluje nejen své nápady a trademarky (Armageddon, Bad Boys 2), ale také nápady od jinud, které jsou filmem nepříjemně protkány... Řeknu jednu zajímavou událost ve filmu a třeba mi někdo bude nadávat, že jsem perfekcionista, ale... Představte si, že vám spadne kus prajiskry do kuchyně a změní vaše kuchyňské roboty, toastery a mikrovlnku roboty... očekávali by jste, že budou střílet z kulometu a pálit rakety? Já osobně teda ne... působí to možná efektivně (SUPER, první akční scéna !! Vlastně druhá...SUPER!), ale jinak je to pěkná hovadina:) a to ani nemluvim o ústředních myšlenkách jako "decepticoni tu jsou už staletí" nebo "dva roky něco hledají a teďka to všechno zmáknou za pár dní":)). Celý vesmír Transformerů je vymyšlen naprosto nesystematicky a tupě a to vedle hloupého prvního dílu dokazuje také stupidní díl druhý (u blockbusterů asi nejsou vítáni scénáristé s vizí...).

Bohužel jsem se ještě ani nedostal k nápadům, které Bay na plátno (možná kvůli fanouškům, možná kvůli více plakátům v kinech:))) dostal. Začneme od největšího z největších. Hloupý a monstrózní Devastator... Ve filmu se objeví v závěru a opravdu se zde ohřeje... V jeho případě si člověk řekne, že ukázat někdy "opravdovou sílu US Army" prostě někdy stojí pár minut a pár hezkých efektů. Na co vlastně američani potřebují autoboty? Už vím, na Fallena, který ovládá svou holí pravděpodobně i gravitaci, ale ve filmu se ohřeje také svou slavnou pětimitovku a odebere se raději do věčných lovišť... Proč ho tam sakra někdo dával? Záporák má mít více šancí než jedno povídání v křesle, jeden přílet, jedno tv vysílání a jednu akcičku v závěru... Zatím dva roboti, že? Buďte rádi, že nevidíte kolik jich tam je dohromady, pokud jednička měla jen ty důležité, dvojka vyhrabala pravděpodobně všechny variace na slovo robot-vojenská technika, co lze vymyslet. Že se jich většina ohřeje svých 10 sekund slávy, aby je ve zpomaleném výstřelu někdo nesejmul je věc druhá. Jejich přepálené množství je nejen neskutečně rušivé a zbytečné, ale také odvádí všechnu pozornost od skutečných autobotů, kteří nás zajímavý a byly v minulém díle mezi "hlavními postavami". chápu Michaelovu snahu dostat se Guinessovy knihy rekordů -> Film s nejvíce digitálními roboty v historii, ale tohle fakt NE.

Co je tedy vlastně kladného, na celém filmu? Zábava. Je to vcelku zábavné, i když přeplácané (Michal je prostě malé děcko, kterému mamka s taťkou dovolili dělat si, co chce a on šel a využil všech svých nápadů... bohužel opravdu všech svých a pak i několika cizích ...). Přesto ten film je zábavný, i když to nevydrží těch krutých 150 minut a musíte přetrpět několik vtipných, rádoby vtipných, omylem vtipných a hodně nevtipných scén:). PS: pokud budete usínat u dialogů, proti kterým má Terminator Salvation šanci na Oscara, koukejte chvíli na Megan... a vše špatné přejde...

Tr2 působí dost podobně jako King Kong od Petera Jackssona nebo Superman od Bryana Singera... Jsou ukázkou ztráty jakékoliv soudnosti autora, který se propadá na úroveň fanouška a ignoruje všechny své zkušenosti. Výsledkem je poté, jak jsem již řekl silně přepálený film, který je více osobním dílem, který si režisér ušil pro sebe, než pro diváka... Bay má však to štěstí, že velcí roboti prostě své peníze vydělají ať s jeho nadhledem nebo bez něj ...
60%
F*Djkoma

4 komentáře:

transfan řekl(a)...

Souhlasím. Druhým dílem u mě Bay trošku klesl.

Anonymní řekl(a)...

Ani nechci vědět kolik vlastně celá ta sranda stála. Pravdou je že film není ani zdaleka tak zábavný jako jednička, která ve mě místy vzbudila i mrazení v zádech.

Anonymní řekl(a)...

Mě se líbí oba filmy........mám je moc ráda. Ale samozřejmě názor neberu :-)

Anonymní řekl(a)...

Dvojka Transformerů není taková hrůza, ale jednička je lepší. Možná trojka přinese milé překvapení v což doufám. Mám tyhle autoboty ráda ;)