sobota 5. září 2009

Brüno - kontroverze na entou - dojmy


Sacha Baron Cohen je tu opět. Po Boratovi předvádí třetí své alterego Bruna. Německého homosexuálního moderátora, který má na sobě nejen minimum chlupů, ale také německý přízvuk a maximum módní extravagance. Má smysl se na něj tedy dívat? To je hrozně složité. Borat mi nepřišel extra vtipný, ani jeho snaha dělat si srandu snad ze všeho amerického ve mě záchvaty smíchu nevyvolávala. Bruno je však jiný. Je to totiž gay... Ne teďka vážně:). Bruno je maximálně uhlazený a přestylizovaný moderátor, který po incidentu na předváděcím mole je vyhozen ze svého milovaného pořadu (nejsledovanější německy mluvená show mimo Německo) a rozhodne se vzít útokem Ameriku ... Ano, tu krásnou Ameriku plnou demokracie, svobody a fast foodů (na ty taky dojde:)). Kde je, ale jeho kouzlo? Určitě to není jeho milovaná anální depilace nebo nadřazenost nad svými asistenty a asistenty svých asistentů. Bruno totiž předkládá krutý obraz Americké společnosti skrze zbytečnou kontroverzi a ukázku všeho "zakázaného". Budou tu sexuální hrátky s osobou (popravdě se přiznám, mluví to jako holka, má to jméno jako holka, vypadá to jako přerostlý lilipután a chlap dohromady... fakt nevím:)) a před vaším "dychtivým" pohledem jsou "černě" zakryta pouze ty nejhorší místa (ano všechny místa průniků...:)). Kdyby to bylo vše, moralista by to snad i rozdýchal, tohle se přeci hraje i v kdejakém (ne)erotickém filmu, ale pak přijde další přídavek. (ještě drobnost, řeknu tu velkou část děje, protože je to poměrně dost důležité pro pochopení smyslu filmu, tak buď nečtete, pokud jste neviděli, nebo to riskněte:))


Bruno se v Americe zatouží stát hvězdou a tak si zvolí cestu televizního show, které vytvoří a předvede na předváděcím promítání vybrané skupině jedinců, kteří ji patřičně ohodnotí a (ne)doporučí její vysílání. Brunovi však nevyjde pokus sehnat známé hvězdy do své show a tak improvizuje. Tancuje, tancuje a tancuje...a kritizuje nenarozený plod společně s "chytrou kráskou" ve studio a nebojí se přidat skeč s chyceným Harrisonem Fordem ... a svůj poklad:). Tím nemyslím truhlu plnou zlata, ale opravdu to místo, které v televizi neukážete bez několika milionové pokuty a popravdě, v tomhle záběru jste ho asi ještě nikdy ve filmu neviděli ... To je však všechno obal, za který Bruno schovává své pravé já.

Ta zeď tolik lepí...

Bruno totiž není filmem o těchto kontroverzních záběrech a odvaze Cohena ukázat (doslova) cokoliv. Je to snímek o Americe, kterou možná každý z nás zná, ale nedokáže si ji dostatečně představit, protože o všem americké filmy nemluví... Každý ví, jak je Amerika rájem demokracie a svobody. Dobře, zkuste si napsat na čelo "Jsem gay" a jít se projít třeba po nějaké ulici v Dallasu (náhodný výběr:))). Všechno má své pro a proti. Amerika je totiž skrze svou demokracii a svobodu zemí paradoxů a ty jsou zde dokonale zobrazeny, ale nejsou vystaveny tolik na odiv divákovi, jak by mohly. Ať je to americký pohled na archetyp muže, jako drsného, upatlaného, přepitého, svalnatého, tupého a zarostlého povaleče, co rád řve, mlátí, nadává a utrácí své peníze za nesmyslnou zábavu, nebo třeba klasická televizní show, moderátorka-oběť-publikum plné lidí s názory a chutí křičet. Bruno se dokonale vyžívá ve všem zmíněném a po psychiatrickém vyšetření ohledně své homosexuality, kde mu je dokonale sděleno, že je vlastně normální, tak ať se normálně chová a vše bude normální (volba slov je naprosto úmyslná:)) s klidem vyzkouší třeba tu zmíněnou armádu, vždyť co je víc chlapské než armáda? Už vím, třeba zarostlý uvaděč Wrestlingu, který o sobě mluví jako o "normálním Davovi", co nesnáčí gaye:))... ano tohle je amerika pohledem američana... a to jste ještě nezkusili žádnou swingers party (čiště hetero! Tak nevím, proč na mě ten chlap furt tak kouká....)


Má tedy cenu vidět Bruna? Určitě má. Dnešnímu mladému publiku Bruno neukáže nic, co neviděli nebo už někde neslyšeli a ti ostatní, starší a moralisté, na něj prostě nepůjdou a budou jen nadávat, že to někdo v tomhle svobodném světě pustil do kina/televize/dvd... Zůstává už jen velkou škodou, že se Bruno více nezaměří na zmíněné "Američané, homosexualita a tak vůbec" a snaží se ze všeho dostávat nahotinky, sprosťárny a umělou kontroverzi, která už v dnešním světě nepůsobí jako žhavá bomba...

tygřík :-D

PS: vzhled Bruna se od televizní verze změnil... jedině dobře!!!

PS2: o černošském dítěti jsem tu radši ani nemluvil, ale je to geniální vtip...

PS3: věděli zpěváci na konci filmu o tom, co Bruno chce natočit, nebo si mysleli, že nahrávají dobročinnou skladbu?:-)

60%

Žádné komentáře: