neděle 14. února 2010

Filmy z poslední doby

Pravděpodobně ne všichni sledují mé hodnocení a komentáře na ČSFD a ta jsem se rozhodl zde vypsat několik posledních kvalitních filmů, které jsem měl možnost shlédnout. Dříve jsem psal komentáře i hodnocení s velkým odstupem, ale když mám teď čas, prakticky je píšu den nebo dva po shlédnutí. Tady to nebudu vypisovat pochopitelně vše, ale jen ty nejzajímavější kousky, takže:

Heroin (1970) -4*- Skvělý Jean Gabin v drsném francouzském dramatu o majiteli statku, který za každou cenu chce uchránit čest vlastní rodiny. Na svou dobu nekompromisní film s vysokým tempem, který nezklame.


Můj nepřítel (Enemy Mine, 1985) -4*- sci-fi výprava do světa budoucnosti, kde rozvíjející se kolonizační snaha lidstva narazila na odpor bytostí nazývaných Draci. Jeden člověk a jeden drak však musí spojit své síly, aby přežili ztroskotání na neznámé planetě. Jejich vztah se rychle začne měnit a oba se začnou učit nejen zvyklosti druhé rasy, ale také jazyk. Draci a lidé brzy přestanou být tolik rozdílní... Silné i působivé zároveň.

Bosé nohy v parku (1967) -4*- Robert Redford a Jane Fond jako novomanželský pár plný zamilovanosti, vtipu, ale později také problémů a prvních hádek. Odlehčené a svěží od první do poslední minuty.

New York, I love you (2009) -3*- Paris I love you v americké balení. Koncept samostatných krátkých autorských filmů byl částečně nahrazen jemně navazujícími příběhy dotvářejícími tvář symbolu Ameriky, New Yorku. Vytratila se působivá romantika stejně jako autorská jedinečnost a byla nahrazena americkým myšlením a jednoduchostí. Paříž plná poetiky a rozdílných přístupů je nepřekonána pomocí hrubšího humoru a jednoduchosti. (ale Ethan Hawke boduje jako vždy:))


Svítání (Daybreakers, 2009) - 4*- ani ne tak horor, jako stylová výprava do světa plného nákazy, která změnila většinu lidí na upíry. Ti teď vládnou světu a lidé se stali lovenou zvěří díky své cenné krvi... Stylová a promyšlená sociální kritika v pozadí upírského filmu.

The Cove (2009) - 5* - máte rádi delfíny? V Japonsku existuje zátoka, kde je zavražděno mnoho těchto krásných a inteligentních zvířat. Proč? Odpovědi i snahu změnit svět v jedinečném dokumentu.

F*Djkoma

Žádné komentáře: