pátek 19. února 2010

Legie - dojmy

Bůh ztratil víru v lidstvo a rozhodl se ho vyhladit. Archanděl Michael je vyslán, aby sprovodil ze světa poslední ztělesnění naděje, nenarozené dítě. On se však vzepře a chce uchránit naději pro lepší budoucnost. Přijíždí do Paradise Falls (jak příznačné jméno pro umístění poslední naděje lidstva:)), což je malá pumpa s restaurací, kde se setká s několika civilisty a těhotnou servírkou Charlie. V následujících hodinách bude celá skupina podrobena zkouškám odhodlání a víry. Nemohou utéct, protože by byli napadeni obrovským hejnem much a zároveň nemohou zůstat, protože se stávají cílem stále většího počtu "nakažených" lidí. Ať je to stará důchodkyně, malé dítě nebo zmrzlinář (?!), nikdo se nesmí dostat k těhotné Charlie...
Někdo chodí dveřmi, někdo ne...

Béčkový námět i provedení, ale vše perfektně sedí. Legie je hodně krvavá akční záležitost. Nudných pasáží je tu minimum, jsou spíše vysvětlující a tak neruší. Naopak právě akce je opravdu skvělá a je doprovázená dunivými chorály, což vytváří skvělou atmosféru. Hudba prostě nemá chybu snad v jediném momentu filmu. I přesto nejde o tradiční horor, ale spíše temný akční film, který přechází od křesťanského filozofování až k post apokalyptickým prvkům. Mě osobně dostávaly záběry z "nebe", kterých není moc, ale mají obrovskou sílu, i díky opravdu chytrému vystavění. Stejně tak příběh není úplně hloupý a chvílemi naprosto logický. Postavy jsou hodně různorodé, od rodiny s problematickou dcerou přes neznámého černocha s temnou minulostí až po majitele restaurace s jeho synem, který se stará o Charlie přestože nenosí jeho dítě. Tyto postavy nejsou příliš důležité, ale každá si odbude svých pár minut slávy. Hvězdou je však Paul Bettany, který si může odškrtnout kolonku "zahrát si ultra-akční macho (Rambo)" ze svého seznamu dětských snů. Krom zábavy tu je i jistý zajímavý podtext, ať andělská tématika, pocity předurčenosti nebo Boha a významu jeho skutků. I Robert Langdon by tu nějaký symbol našel a možná na něm vystavěl obrovskou konspirační teorii sahající od pekla do nebe a ještě dál:))

PS: Stewart natočil ještě podobný film, Priest, který bude mít za nedlouho také premiéru...opět s Paulem Bettanym a dalšími dobrými herci:)

Atmosférou silná béčková jízda, v které Bůh chce ukončit existenci lidstva a jeden jeho anděl chce ochránit poslední dítě, naději lidstva.

60%

1 komentář:

alexandra řekl(a)...

No ja to pozeram v praci 3x za sebou a podla man je to super. Neocakavam hlboku kinematografiu, ale hlavne zabavu a akciu a tento film to ma. A aj nejaka message v tom je, len ju treba najst