středa 14. dubna 2010

Play-off NHL 2009/2010 - 1. kolo


Základní část je za námi, vrchol sezony před námi. Sezona přinesla mnoho překvapení, především týmy z nižších míst loňských tabulek (Phoenix, Los Angeles) překvapivě postoupily do play-off a po delší době si zahrají o nejcennější trofej v zámořské hokejové lize. Některé týmy bojovali o svůj postup do posledního kola a budou doufat, že pro ně objednávání dovolené pro celou rodinu nebude otázkou týdne či dvou. Oči všech fanoušků jako tradičně budou sledovat největší hokejové hvězdy, které si ze základní části odnášejí ceny, ale také Alexandera Ovečkina, který se na vyhlášení cen NHL nebude příliš těšit. Jeho škoda, třeba příště bude více hrát puk do branky, než své rameno do cizích hlav...

Východní konference


Waschington Capitals (1) - Montreal Canadiens (8)
Bilance v sezoně: 2-2 (doma 2-3, 4-2, venku 4-3sn, 5-6pp)
Bilance v play off: -
Komentář: Zatím nejlepší sezona týmu plného talentů. Zisk Prezident´s Trophy díky krásným 121 bodům v základní části potěšil všechny fanoušky, i když se spíše očekávala alespoň jedna kvantitativní trofej do rukou ruského bohatýra, Alexandera Ovečkina. Ten snad získá impulz pro play-off a ukáže celé nhl, že jeho hvězda umí zářit ještě lépe. Bohužel to dost pravděpdoobně odnese Plekancův Montreál, který konečně našel v Jaroslavu Halákovi adekvátního prvního brankáře. Pro slovenského brankáře to bude křest ohněm, protože se v nejdůležitější části sezony postaví proti nejlvíce skórujícímu týmu ligy. Ovšem Montreal jako tradičně bude hokejem žít a své hráče minimálně v domácích zápasech výrazně podpoří.
TIP: 4-2

New Jersey Devils (2) - Philadelphia Flyers (7)
Bilance v sezoně: 1-5 (doma 2-5, 4-1, 2-3pp, venku 2-3, 2-3, 1-5)
Bilance v play off: 4 série, 2-2
Komentář: Bude v play-off kouzlit stále fantastický Martin Brodeaur? Dokážou Flyers navázat na vzájemné souboje, v kterých New Jersey jednoznačně tento rok porazili, nebo budou pokračovat v mizérii z posledních zápasů základní část, kde jen tak tak udrželi účast v play-off před dotírajícími Rangers? Určitě ani do konce sezony zranění brankáři Emery, Leighton a Backlund morálku a naděje klubu moc nezvedají. Kovalčuk, Eliáš a právě Brodeaur by měli letce poslat k zemi...
TIP: 4-2

Buffalo Sabres (3) - Boston Bruins (6)
Bilance v sezoně: 3-3 (doma 1-2pp, 2-1, 3-2sn, venku 2-4, 3-2, 1-3)
Bilance v play off: 7 sérií, 2-5
Komentář: Přestože by se měl Marc Savard na čtvrtfinále vrátit, nikdo neví v jaké bude formě a herní pohodě. Pro Boston je to obrovská ztráta, která jim nedovolí výrazně ohrozit skvěle hrající Buffalo. To nasbíralo pěkných 100b v základní části a v závěru se rozstřílel i nejlépe placený hráč, Vaněk.
TIP: 4-3

Pittsburgh Penguins (4) - Ottawa Senators (5)
Bilance v sezoně: 2-2 (doma 8:2, 1:4, venku 4:1, 2:6)
Bilance v play off:2 série, 1-1
Komentář: Nemilá zpráva ohledně kolena Alexeje Kovaljova poslala šance Senatorů v souboji s tučňáky prakticky k ledu. Ottawa je poslední roky týmem jediného útoku a tým z hlavního města Kanady brzy opět pozná, že to na play-off nestačí. Crosby, Malkin aspol by měli svého soupeře rychle uklidit z cesty.
TIP: 4-1

Západní konference:

San Jose Sharks (1) - Colorade Avalanche (8)
Bilance v sezoně: 4-2 (doma 3-1, 4-3, venku 2-5, 4-5pp)
Bilance v play off:3 série, 1-2
Komentář: San Jose, zase to San Jose. Žraloci mají vynikající tým, kterému skvěle chytá brankář, směrem dopředu i dozadu funguje prakticky po celou sezonu, ale play-off jako by bylo volání dovolené pro většinu hráčů. pár jich je ověnčeno zlatou medailí z olypijských her, tak snad najdou dostatek ctižádosti konečně naplnit týmový potenciál. Důležitý bude výkon Nabokova, který přes své kvality potřebuje tým v rozhodující části sezony podržet. Colorado naopak nehraje o nic. Tým je v přestavbě, takže postup do play-off byl v podstatě nad očekávání. Laviny bych ale nepodceňoval, protože dravost a mládí může překvapit. Krom toho, Hejduk si své góly také dá:)
TIP: 4-2

Chicago Blackhawks (2) - Nashville Predators (7)
Bilance v sezoně: 4-2 (doma 2-0, 1-4, 5-4, venku 3-1, 0-2, 4-1)
Bilance v play off:-
Komentář: Jestřábi a jejich další skvělá sezona. Pár let budování a z uklízečky přízemí ligy se stala jedna z nepříjemných štik, která může porazit kohokoliv. Ofenzivní a atraktivní hokej zdobí tým z Chicaga a diváci se na zápasy v play-off jistě těší. Dostane se však stále mladý tým dále než vloni? Oproti Waschingtonu v týmu nejsou obrovské hvězdy, ale vynikající hráči praující pro tým (Toews, Kane) doplnění dostatkem zkušeností (Hossa). Pokud jeden z brankářů najde formu, Chicago má na Stanley Cup. Co na to predátoři? Budou kousat, ale vyrovnaný tým bez hvězd pravděpodobně další kolo neochutná.
TIP: 4-1

Vancouver Canucks (3) - Los Angeles Kings (6)
Bilance v sezoně: 3-1 (doma 4-1, 3-1, venku 2-1sn, 3-8)
Bilance v play off: 3 série, 1-2
Komentář: Překvapivě ofenzivní hra kosatek proti mladému týmu, který předčil očekávání (takových tu bylo letos docela dost:)). Problém týmu z kanadského Vancouveru bude tentokrát brankář. Jak je to možná, vždyť tam chytá Luongo pomyslí si každý druhý... Bohužel právě výkony kanadského reprezentanta jsou otazníkem posledních týdnů. Slušné stabilní výkony možná stačí v základní části, ale závěr byl pro Luonga velmi špatný a playoff je o výkonech nadstandardních. Právě jeho nevyrovnanost bude stát za problémy kosatek, s kterými se však dokážou vyrovnat a postoupit.
TIP: 4-2

Phoenix Coyotes (4) - Detroit Red Wings (5)
Bilance v sezoně: 2-2 (doma 3-2,1-4, venku 2-3,5-4)
Bilance v play off: 2 série, 0-2
Komentář: Ano, další překvapení. Phoenix dlouhé roky trénovaný hvězdou Waynem Gretzkym prožil těžko uvěřitelnou sezonu. Tým se čtyřmi českými zástupce dokázal postupit do play-off. Díky komu? Především díky novému trenérovi Davu Tippettovi, kterému zdatně sekundoval skvělý brankář Ilja Bryzgalov. Může však jít klub, který se konečně dočkal vyprodaného zápasu v NHL postoupit přes superzkušený Detroit? Právě tým z města automobilů si nikdo v celé nhl nepřál potkat v play-off, ale mladí draví hráči z Phoenixu by mohli starší zkušené matadory s křídly nepříjemně zaskočit. Detroit je však v NHL jen jeden a prodá svou obrovská rudou sílu.
TIP: 2-4

Za dva týdny uvidíme, jak všechny série dopadly a kdo odlétá na dovolenou do tropů a kdo si prodlouží vrchol sezony:)
F*

Žádné komentáře: