neděle 25. dubna 2010

Souboj titánů - dojmy


Asi každý zná nebo ještě lépe viděl klasický film z roku 1981 Souboj titánů. Perseus, Andromeda, Medúza, bohové na Olympu a Kraken. Poslední roky se v Hollywoodu už nemá, co točit, tak se dělají remake verze starých známých filmů. Někdo točí remake hongkongských kriminálek a dostává za to oscara a někdo chce vydělat pár pěkných milionů dolarů. Holt krize je krize, i samotný Zeus to zná:)) Na mnoha místech, především na čsfd se rozmáchl fenomén, kterých bych popsal jako přehodnoceních vlastních názorů na vlastní film kvůli natočení remaku:) Největší problém Souboje titánů (2010) je totiž ten, že se tak jmenuje:). Každý srovnává a nesmyslně kritizuje novou verzi. Před vydáním nového filmu 1/10 měl rád původní film a tedka najednou 8/10 lidí vidí ten původní jako kultovní až legendární záležitost? Tak k filmu...

V nové verzi jsou nemalé změny. Perseus (Sam Worringhton), syn Dia (Liam Neeson), je vychován rybářem a jeho rodinou na lodi. O svém původu nic neví a možná by se o něm nikdy nedozvěděl, kdyby vojáci z Arga neshodili sochu Dia do moře, poblíž jejich plující lodě. Svržení sochy svého bratra přijde potrestat Hádes (Ralph Fiennes) a smete také perseovu loď. Ten jediný přežívá a je vojáky odveden do Arga, kde předveden před krále. Hostinu a oslavu krvavého vítězství naruší Hádes se svým ultimátem, že pokud král nevydá svou dceru Andromedu Krakenovi, bude Argo silou titána zničeno. Perseus není nijak hnán láskou k Andromedě, ale vlastní touhou se pomstít Hádesovi, bohu podsvětí. Roztáčí se kolo pomsty a skrytých plánů, která Persea přivede na cestu za záchranou princezny i samotného města... a mimochodem, celý život Persea sleduje a pomáhá mu neznámá Io (Gemma Arterton).

Nový Souboj titánů i v mainstreamových vodách letních blockbusterů představuje zajímavé zpestření, které je spíše "na motivy" původního filmu, než doslovný remake. Několik symbolů tvůrci vzali, promíchali, zamotali a zjednodušili. Prošli tak špinavých deset kroků k temnotě, novému "uchopení" záporáka i slečny vypravěčky za doprovodu (skvěle) dunivé hudby a hromady často i přehnaných digitálních efektů. Takový mix je zábavný, není nadupaný jako trailery, ale ani nezklame jako 300, která neměla po trailerech, co říct. Škoda výrazného "LOTR/HP feelingu", například pohled na Olymp/Argo nebo let na Pegasovi. Celé se to chvílemi tváří zbytečně cool a ukecaně na úkor nevyrovnaného tempa, ale to se dá překousnout. Hlavní novinka je naprosto odlišně vedená příběhová linie doplněná "tváří záporáka", kde je mytologie jen malý detail a vše je precizně naroubované na šablonu klasického amerického diváka. Potěšilo mě, že nedojde na klasickou "lásku", ale tvůrci jdou vlastním směrem tématu "souboj člověka s bohem" a význam bohů v lidském životě. Nijak hluboce, ale jdou. Některé scény jsou opravdu skvělé, například souboj s Medúzou, která je opět na počítači (ach jo...) je velmi dynamický, má skvělou atmosféru a v kině s pořádnou zvukovou aparaturou skvěle využit efekt rozmístění reproduktorů (třeba pohyb smíchu Medúzy z levého rohu do pravého rohu šálu...fuj:)). Celkově se dá říct, že efekty jsou na dobré úrovni, bohužel však na ně úchvatné jako třeba u Avatara, ale to čekal každý (bohužel některé scéna na ně prostě sází až moc, ať to jsou přehnaní štírové, Medúza nebo kolosální spojení želvy a chobotnice jménem Kranen). Přesto ve dvou věcech jsou efekty úžasné. za prvé to je prostředí, které špinavé a temné prostředí mýtického Řecka vystihuje opravdu úchvatně (včetně již klasických nájezdů z LOTRa:)) a to nejen Olymp nebo Argo, ale také různá další místa jako řeku Styx (bohužel třeba čarodějnický koutek nemá žádný skrytý vtip předchozího filmu a i jeho vyznění je hodně slabé). Druhým místem pro chválení efektů je Voldemort...teda, promiňte Hádes. Ať je na plátně kdykoliv, jeho příchod odchod nebo podobné věci jsou doprovázeny temnou mlhou (asi kluci z Lostu něco postrádají:)) a krásnými efekty. Dobrá postava, ještě lepší efekty. Přes všechnu tu špínu jsou však všechny psotavy v podstatě dokonale nalíčeni, viz. Perseova matka, která i po smrti je tak půvabná...:)


Nový Souboj titánů je moderní, nabušený, temný i zábavný a funguje jako nová soběstačná verze, která nepotřebuje být nazývána remakem, ale také brzy zestárne, protože prostě není nadčasová (efekty apod.), jako její starší bratříček. Skvělý casting, dobré téma a prostředí, zručná režie a působivá hudba vás však ani na okamžik nezklamou (v kině a ve 2D!!!:)).

PS(spoiler): proč Perseus neumřel? Dveře pro pokračování neberu.

PPS (spoiler): ty štíři jsou nejhorší část filmu, přehnané až na půdu...

PPS: Mads Mikkelsen ukázal charizma mladší verze Stephena Langa:)

PPPS: NECHOĎTE NA 3D VERZI!!! Nechci tu rozepisovat hromadu důvodů, ale za víc peněz dostanete mizernější obrazovou kvalitu s rádoby dodělanými 3d efekty...

Hodnocení: 70%

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Já bych vklidu hodnotila 80% a to díky podle mne zajímavému hereckému obsazení a především tomu, že se ani na vteřinku u Souboje titánů nenudíte...Takže vřele doporučuji spíše pro oddech nebo rozptýlení ;)

Anonymní řekl(a)...

Ja bych ten film hodnotil tak 20%, jen za dobre efekty, byt byly kolikrat prehnane. Jinak by dostal 10%.
Mozna sem trochu zaujaty, protoze se me hodne libil puvodi film, ale tento...snad krome efektu nema co nabidnout.
Pribeh je naprosto plytky a nema co nabidnout, kolikt jde i proti sobe. Nas hlavni hrdina, nechce byt synem boha, vse od bohu odmita, a chce se jednomu pomstit. Ale jakmile jde o zenskou a zacne mu hucet v klacku, tak ji jde zachranit, byt krome toho huceni v klacku ho nic jineho k ni nepouta. No a kdyz se mu nabidne i moznost pomsty spolu se zachranou, tak vrele prijima i dary od bohu ktere tak nenavidi (viz pegas ktery se mu nabidne jen tak, za nic).
Jedine co muzu pozitivniho i filmu rict, je asi tak 10s scena ktera me pobavila pri honu na meduzu, tot vse.

Anonymní řekl(a)...

jo a jeste sem zapomel, zeš musim obdidovat rezisera/scenarstu - vmestnad daleko min deje/prinehu do delsi mtraze filmu je skutecne umeni (ve srovnani s originalem).

Anonymní řekl(a)...

Film bych hodnotila tak na 30%, víc ne. Ne ani z důvodu zaujetí kvůli předchozímu snímku, ale spíš z toho důvodu, že jako fanda řecké mytologie si skutečně ťukám na čelo, jaké splácaniny z toho vylezly. Je to velká škoda, film mohl mít velký potenciál, už kvůli moderním efektům atd. Ale naprosto se mi příčí, že se nedrží klasického mytologického příběhu. Jistě, každý by mohl říct, že je to pokus o to udělat film originálněji, jinak. Ale rozhodně bych to neuskutečnila tím způsobem, že z toho udělám klasic. americkou slátaninu. Toť vše.