neděle 11. července 2010

A-Team - dojmy

Už první minuty naznačují, co se rozhodl Joe Carnaham provést s (levnou) televizní klasikou z 80. let. Více jak jeho ceněná Narkotika film připomíná Sejmi eso. Hromada akce, triků a nesmlouvavé postavy. Žádné zbytečné tlachání, když už tak vtipné rýpnutí nebo pomrknutí na fanouška seriálu, ale jinak se jede v nekompromisní jízdě od první do poslední minuty. Vzpomínky na televizní seriál jsou pro někoho živé a pro někoho méně, ale všichni si pamatují klasickou kostru: tým bývalých vojáků, dnes hledaných zločinců, který plní nejrůznější "zakázky" s šílenými plány a schopnostmi přetvořit smetiště v pojízdnou artilerii s pár vrtulníky. Chvílemi to bylo jako "teamová variace na McGyvera" ale nikdy tomu nechyběl humor a slušná akce, na kterou nezbývalo příliš peněz (a ani v 80. letech v televizi nebyla akce, jak ji dnes vidíme, často k vidění... vždyť to byla doba Knight Ridera, Airwolfa a dalších:)). Mezi nejdůležitější faktory patří jasně vyprofilované postavy, které A-Team, ať seriál nebo film, drží pohromadě.

Prvním je Hannibal (Liam Neeson), celým jménem John Smith. Vůdce, mozek a pravděpodobně šachista (jeho způsob myšlení o několik kroků dopředu to napovídá:)), který by svůj tým nikdy neopustil. Další je Templeton "Faceman" Peck (Bradley Cooper), který se nejen otáčí za každou pěknou ženou, ale často je i navštěvuje a tráví s nimi většinu času (krom toho, který stráví u kosmetičky a solárku:)). Nejtvrdším klukem z téhle party rangerů je Bosco B.A. Baracus (Quintin "Rampage" Jackson), který zbožňuje svoji dodávku, číro a nenávidí létání, hlavně nenávidí létání! Kdo je poslední do této skládačky? Šílenec Murdock (mladý zázrak z Districtu 9, Sharlto Copley), který strávil v blázinci stejně času jako v kabině vrtulník a věřte, je to velmi dobrý pilot. Tahle čtveřice má sílu, naprosto famózní obsazení a scénáristé si výborně vyhráli s jejich vypointovanými vtípky. Ať už Baracus a jeho létání nebo Murdock a jeho jídlo, vše skvěle pasuje k postavám, herci jim dávají ze sebe všechno a ani na okamžik ze svých rolí nevypadnou. Co na plat, tohle obsazení je prostě fantastické a drží film hodně vysoko.

Ovšem A-Team potřebuje ještě něco a to je důvod proč plánovat šílené plány. Tentokrát je tým pod vedením Hannibala zapleten do tajné operace, která se nepovede podle očekávání a všichni čtyři jsou odsouzeni na 10 let do vězení. Pro rangera je však čest asi stejně, jako pro japonského samuraje, takže ani ne za půl roku jsou všichni opět spolu a kromě první ukázky opravdu 3D filmu se rozhodnou najít pravdu a očistit svá jména. Pomoct jim v tom má také bývalá přítelkyně Hezouna/Facemana (což jsem asi ani nemusel dodávat, že...) Charisa Sosa (Jessica Biel).

Problém může být pouze v očekávání a pohledu, jakým se na film díváte. tohle je zábava, kterou nenapsal aspirant na Nobelovu cenu za literaturu a natočil milovník bláznivé akce. Carnaham chtěl a dokázal udržet vzpomínku na slavný tým v moderním pojetí, s novými zbraněmi, možnostmi a fantastickým, ještě jednou, fantastickým castingem. Tomu se nedá nic vytknout, ani z "teamu" ani z druhé strany(od Wilsona bych takovou kvalitu nečekal). Scénář je jednoduchý, i když se snaží občas zbytečně komplikovat, ale vždy zůstane čas i na drobné vtípky jako je nápis lodě v závěru (odplata?;-)). Neměl bych ani zapomenout na výcvik herců, protože v každém jejich pohybu je vidět, že prošli poměrně tvrdou vojenskou přípravou (povšimněte se i třeba, jak Hannibal při běhu drží zbraň...). Potěší také třeba vzpomínka na seriálovou dodávku nebo samotné využití spíše televizní titulků, které se odvíjejí během prvních deseti minut filmu za doprovodu opravdu zuřivé akce s vrtulníkem. Jsou tu drobnosti, jako podlaha kontejneru, přehnaný konec a pár fyzikálních zákonů, prostě drobnosti, které tu pětihvězdičkovou nonstop jízdu srážejí o stupínek níže. Přesto všechno je A-Team mnohem zábavnější film, než většina komedií a v akci těžko bude hledat soupeře.

Vloni famózně potěšil Star trek, letos, až na pár drobností, A-Team. tahle parta nezklame žádného fanouška akce ani seriálu z 80. let. Jen se vše posunulo pár let dopředu a přibylo peněz...

PS: cameo za titulky je už jen malá drobnost pro fanoušky.

PPS: fakt, že jsou všechny postavy trochu "přepálenější" než jejich předlohy naprosto odpovídá celému filmu. Akce jde o hodně dál, než by musela, stejně jako scenáristické nápady především v závěru. Někdy je méně více, ale tady to vůbec nevadí.

Hodnocení: 80%

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

bylo to fanstastický! naprosto perfetkní, promyšlený, zábavný. úžasnej film, klobouk dolů!:)