úterý 14. prosince 2010

ČSFD statistika měsíce listopadu

(pozn. omluvte nedostatek sarkazmu a dalších nemocí, čas vánoční dolehl i na autora)

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé a oslavujme ČSFD. Ano je to tak, po roce se opět budou rozdávat dárečky. Mnozí z nás dostanou v rodinném kruhu pár hloupostí (tričko v růžové barvě), zbytečností (mikinu v růžové barvě) a neutrálních dárků (ponožky se hodí vždy, tentokrát samozřejmě růžové;-)), ale určitě se objeví i nějaký pořádný film na dvd nebo blurayi. Tyto dárky si budeme moci vzít a pevně sevřít v náručí a usínat s nimi pod jednou peřinou. Jsou však také dárky, které budou spíše abstraktní a dostáváme je celý rok. Pro naší milovanou filmovou databázi, která buduje svůj vlastní rodinný kruh, získaly tyto dárky označení "body" a lidé si je dávají celý rok. Je to krásné, že? Žádné povinné kupování dva dny před Šťedrým dnem, ale dárky celoroční, které se dokonce zapisují a člověk na ně nezapomene, když je odloží do kouta nebo je zahalí prah a zmízí nadobro. Tato velká rodina sebou bohužel nepřináší jednu velkou radost a to znalost člověka, který vám dárek dal (pro děti do 10 let to je Ježíšek, pak už se to mění podle finanční situace v rodině). Každý z nás, i ti kteří na tyto body nadávají, by určitě chtěli poděkovat alespoň pohledem tomu dárci, který je chtěl potěšit a dát jim najevo svou náklonost. Je také škoda, že když lidé vyrostou a přestanou věřit na Ježíška, tak pomalu přestávají i za dárky jako jsou body děkovat a být aspoň trochu vděční. Dalšími dárky, které velká rodina na ČSFD rozdávala, byla různá vylepšení stávajícího systému databáze. Tyto dárky nejsou tak časté, ale o nich až v druhé části článku. Vždyť tohle všechno patří k svátečnímu času konce roku. Vánoce nejsou jen smrdící mrtvý kapr, pomalu odcházející živý stromek nebo jeho umělá napodobenina, která strom jen vzdáleně připomíná a a už vůbec nejde o to jedno týdenní čekání, na největší opilecký den v roce.


Stejně jako krátký úvodník se celá listopadová statistika povede v duchu Vánoc, protože další statistiky budou až v lednu a tam půjde o další rok našeho společného života a práce. Pro udržení správné nálady jdu zapálit pár svíček a zapnout ozdobné osvětlení na okně, doufám že to nezapomenu před spaním vypnout, ať si k Vánocům nenadělím přestabu vyhořelého bytu...kdyžtak mi to připomeňte;-). Už pohled na první obrázek jasně deklaruje, že v prosinci dostanou dárek především pisatelé biografií, kterých přibylo v listopadu neuvěřitelných... nula. Prosinec proto zákonitě (tady u nás se nemaže) musí být lepší. Ostatní čísla jsou podobná těm z října. Opět přibylo víc jak 1500 filmů, herců tentokrát dokonce 630, režisérů dalších 200, zajímavostí 184, obsahů krásných 1068 a 1633 plakátů. Doufám, že především u posledního čísla si někdo dal záležet a nevkládal každou škaredou fanouškovskou verzi plakátu, jako tomu bylo minulý měsíc. Pomalu se dostáváme k nejzajímavějším číslům současnosti a tím je nárust uživatelů a nárust počtu komentářů na databázi. Musím říct, že lidé opět překvapili. Po minulém registrování 4572 nových uživatelů jich v listopadu přibylo dokonce 5202! Těžko pochopitelné, ale začínám se obávat, že někteří už hodnotí z jeslí nebo školek. Ti budou mít za chvíli víc hodnocení než Blizzard (chudák, pomalu padá z top 10 nejvíce hodnotících uživatelů, bude muset sledovat dva filmy současně, aby dokázal udržet tempo uživatelů jako LaSandra...). Komentářů oproti uživatelům přibylo méně, než v minulém měsíci. Je to zvláštní jev, ale předpovídám (Nostradamus hadr), že v prosinci bude těch komentářů více jak 30 tisíc a konečně se vytvoří nový rekord v této sledovaném údaji, který je až překvapivě atraktivní.

Malý obrázek skrývající velké tajemství

Jak jsem říkal už výše, tak druhým způsobem jak můžete na ČSFD být obdarováni je vylepšení systému. V diskuzích je kromě několika pochybných existencích domáhajících se vytoužených admin funkcí také mnoho uživatelů, kteří zde ochotně navrhují vylepšení. Ty se bohužel nesetkávají nejen s pochopením většiny ostatních uživatelů (řeči jako to už tu bylo, to je blbost apod. zvyšují maximálně něčí ego:)) a ani vedení. Přesto se ke mě dostalo několik informací, z kterých jsem vyčetl následující seznam pravděpodobných (!) vylepšení, kterých se na Vánoce můžeme dočkat, takže sevřete myšky a opřete se do židle, tady to máte:

Pět tipů na dárek pod stromkem s filmovými ozdobami od Santa Pomo:


* Soundtracky. Ano, soundtracky budou a nejen to. V plánech pro další Vánoce jsou v následujícím pořadí tyto rozšíření: kaskadéři, catering, výrobci stoliček pro herce, výdělky a rozpočty, vizuální efekty, producenti a scénáristé. Už se těším, jak za cca 10 let bude na ČSFD komplexní profil každého filmu... a konečně se Peter Kent, skákající ve dvojce Terminátora s motorkou do odvodňovacího kanálu, dočká zasloužených ovací.

** Přes několik uživatelů, kteří nenávidí a odsuzují sociální sítě (protože si je nikdo nepřidává do přátel;-)), se stejně celá databáze musí propojit s Facebookem a Twitterem. Budou založeny účty, na kterých můžete sledovat nejen nové komentáře a hodnocení (podle nastavení třeba i jen své topky), ale dokonce bude možnost sledovat nové příspěvky na diskuzích! Online a všude. Facebook získá možnost propojení s účtem na databázi, každé vaše hodnocení i komentář se bude aktualizovat na vašem profilu!!! Svět už nikdy nebude stejný, jako dřív...

*** VIP účty - uživatelé získají možnost zaplacení (sms, účet, paypal) VIP účtu, který jim dovolí přístup k novým funkcím, které budou součástí tohoto balíčku. Co tam bude? Za pár korun měsíčně budete moci měnit/přidávat plakáty u filmů, hodnotit komentáře kladnými a zápornými body, získáte přístup na forum, kde budete adminy a mnohem, mnohem víc. Z posledních týdnů čtení některých příspěvků na diskuzi mě napadlo, že zrovna tahle kontrola by byla splněným snem nejednoho uživatele.

**** ČSFD změní svůj design. Nepůjde o žádný krok do neznáma, protože je jasně stanovené, že se ČSFD nikdy nebude snažit kopírovat imdb. Z tohoto důvodu budou stránky v podstatě kompletně bílé, vlevo nahoře zůstane červený popis čsfd a všechny linie a oddělovače budou červenou barvou. Na hlavní stránce se budou pomocí flashové animace představovat poslední novinky a další různé statistiky, které každý uživatel musí mít po ruce (poslední komentář, biografie, nově také "kdo se narodil v tento den" (už se těším na protestující emaily od kevspy:)) atd.). Je jasné, že půjde o jediný originál na celém internetu a my budeme zase o něco víc hrdí!

***** Budou zrušeny body. Ano, stane se to, protože to všichni chtějí. Výsledek? Topka nadále zůstane, ale bude mít funkci nebodovací (a bude mít neomezený počet). Samotné bodování bude mít dvě podoby. První je bodování dle zásluh na ČSFD (VIP uživatelé budou mít 2x více bodů za jednotlivé úkony), takže každé hodnocení bude bod, komentář 5 bodů, biografie 25 apod. Druhý způsob bodování budou mít jen uživatelé VIP, kteří budou moci kladnými i negativními hodnoceními hodnotit jakýkoliv příspěvek, komentář, hodnocení a dokonce i profil uživatelů. Za každý negativní bod pochopitelně ubude i bod uživateli a za kladný naopak naroste. Vedení si od tohoto projektu slibuje jediné, větší spravedlivost (LeSandra, Houdini a Blizzard ovládnou čsfd:)), snížení počtu mulťáků, snížení počtu hodnocení a komentářů u filmů, které uživatel neviděl a v neposlední řadě také zklidnění nadávek mnoho uživatelů o neférovosti bodovacího systému.

Na co se těšíte vy? Případně odpad! byl ponechán na návrhy uživatelů... jak příznačné:)Ty kluci a holky v TOP 30 se opravdu mají. To si musí říkat každý, při pohledu na nárusty bodů za listopad. Golfista se s tím opět nepáral, odpálil míček přímo na green a díky o pár vteřin později si i díky lehkému vánku mohl připsat Hole-in-one a se 102 body odchází jako vítěz měsíce. Druhý na řadu šel Pomo, kterému vánek nefoukl, ale čistá stovka bodů potěší každého. Právě velký zakladatel vrací úder Kleopatře, která green minula asi o deset metrů (to víte, žena...). Ovšem jejich 93 bodů není rozhodně výsledek, za který by se měla hůl hodit do nejbližšího bunkeru a nabrat směr nejbližší barový pult. Zbytek první třicítky je opět nudný. Jediný zajímavým kouskem je Faye a jejich +1 bodů. Po jejím útěku na fdb se jen divím, že ten pokles je tak mírný... Právě nárust o jeden bod byl tento měsíc poměrně rozšířený fenomén, který překvapil. Kdo by čekal, že ve stylu "Kalousku jsi jednička" bude jedniček na ČSFD dokonce 12... sakra, tolik jedniček pohromadě!

Po první třicítce se konečně začínají dít věci. Už ne hromada neznámých uživatelů, kteří dostávají +50 bodů za měsíc kvůli svému umístění (peněžní renta bude asi až od příštího kalendářního roku). Tady obrazně padají hlavy a uživatelé oscilují mezi +25 a -4 body... je to pěkný rozsah, který je až překvapivě velký. O tom mohou mluvit hvězdy minulých let, AngelAngie +4b, rozpočty opisující mandes +1b a delfín, co doskákal Flipper +2b. Tito jsou ještě v plusu, ale jejich rychlé nárusty jsou ozvěnami minulosti. Slavit naopak může třeba Slasher, který se raketově-hororovým způsobem dostal do TOP 100 a nadále pokračuje s růstem bodů. Tentokrát získává tento hororový fanoušek/odborník, jak chcete, +14 bodů a směřuje výše a výše. Jemu se může rovnat leda tak David3141, jehož pošramocená image mě nutí ignorovat jeho velký nárust a ani ho tu nenapsat. Zase píše a zase píše vzkazy... Nepochopitelný se pro mě stal třiadvaceti bodový nárust uživatele T2, který ve stylu mandese (on to dokonce nějak po něm přejal), pokračuje ve vypisování rozpočtů a výdělků filmů do komentáře. O tomhle informačním nedostatku ČSFD se mluví každý týden, ale mít v komentáři jen tyhle informace odjinud, to neukazuje příliš kreativního ducha.

"Jediná nevýhoda bodovacího systému na ČSFD je ta, že na Vánoce nemůžete dát bod všem, ale stále jen těm devatenácti..."
John Doe

Ta pravá sranda však začíná při pohledu na uživatele v mínusu. Čím to je? Buď nechodí na diskuze a tam nenadávají na každého druhého uživatele nebo je jim už ČSFD jednoduše ukradená. Mezi zmíněné patří May s -3b, TheMaker s -1b (jeho série klesajících bodů pokračuje, spravedlnost existuje!), chupacabre -3b (stejný případ jako TheMaker), hirnlego -1b (nj, Bára), tron -3b (což je po +10b z minulého měsíce velmi překvapující!), bluntman -1b (asi ho někdo nahradil originálem:)), Arx -3b, Jossie -2, Marius -4b (bohužel i největší bodový looser listopadu, smuteční květiny budou poslány na adresu z Facebooku), Melies -2b, CheGuevera -2b, tombac -1b, Eodeon -2b, Mr.Apache -3b, Lynn -1b a poslední, dwi, -1b za měsíc listopad. Dohromady 13 (jak šťastné číslo) uživatelů s poklesem... Smutný měsíc a to ani nemluvím o hromadě stagnujících uživatelů, těch bylo dalších 7. Uvidíme, zda bude Santa Pomo tyto Vánoce rozdávat i nějaké body a konečně rozzáří obličeje výše jmenovaných, kteří oplakávají své smutné ztráty... Nikdo z rodiny by neměl plakat, protože nedostal dárky!

Pár "faktů" za listopad 2010:
Průměrný nárust bodů uživatelů TOP 30: 39,4b (minulý měsíc 37b)
Průměrný nárust bodů uživatelů TOP 31-100: 3,17b (4,5b)
Průměrný nárust bodů uživatelů TOP 100: 14b (14,3b)
Nejvíce bodů v TOP 30 aka "velký skokan měsíce": Golfista 102b (Golfista 100b)
Nejvíce bodů v TOP 31-100 aka "malý skokan měsíce": Cervenak 25b (Malarkey 28b)
Nejvíce ztracených bodů z TOP 100 aka "největší looser databáze": Marius -4b (The Maker -9b)

Takže je tu konec... dneska to bylo dlouhé, ale byly k tomu pádné důvody. Pro příště se můžete těšit na několik novinek, které ještě nemám promyšlené, ale místo abych to natvrdo napsal vám povím jediné, o svým plánech nechci mluvit a vy se můžete těšit:) Je možné, že konečně přijde kouzelník, ale také může přijít lední medvěd (když ho najdete na tropickém ostrově, tak proč ne na webu;-)). Ohledně bodů všem, těm co mi bod dávají i nedávají, děkuji a jsem rád, že jsem (ne)byl obdarován. Budu se snažit vaši (ne)důvěru nezklamat. Díky moc ještě jednou a brzy, možná dřív, než si myslíte, na shledanou.

PS: sponzorem pořadu byl web ČSFD, který přislíbil autorovi pravidelný přísun bodů, výher v soutěžích na hlavní stránce a také nějaké ty volňásky do pražských kin. Při vysoké čtenosti bude odměna výrazně vyšší, takže čecháčkové, buďte jednou hodní a čtěte a přejte autorovi jen to nejlepší;-):-) Jsou přeci Vánoce!

PPS: soutěž o to, jestli bude uživatel m.a.t.t. v top 100 do konce roku stále pokračuje:) chybí mu tři body a já se těším, že vyhraju:-P takže se také zúčastněte akce "Dejte dárek m.a.t.t.ovi"! Vedle "Zachraňte delfína Flippera" již druhá dobročinná akce tohoto blogu. Autor se cítí velmi dobře a proto už nebude dávat žádné peníze na dětské ústavy ani Unicef.


Dárek na konec
...a malý dárek ode mě, možná už vás v roce 2011 nebudu otravovat nudnými statistikami. Nedostatek (ukrajinské) pracovní síly způsobil, že budu muset dělat jiné záslužné práce... sbohem a šáteček? Navždy?
F*Djkoma

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Takze nespravedlivy bodovaci system "kdo byl na csfd nejdriv ma nejvic bodu", se zmeni ve "spravedlivy" system "kdo bude platit bude nejlepsi". To snad nemysli POMO vazne ze za to bude chtit platit :-/ kladne a zaporne body u komentaru jsou dobrym napadem, ale jestli to bude umozneno jen tem co budou olit penize, tak to teda potes. To je hnus. :-( CSFD jsem mel rad, ale kdyz vidim kam se to zene, tak je mi z toho smutno...

Djkoma řekl(a)...

Anonym: samozřejmě, že to je sranda :-) z textu je to jistě poznat, protože něco tak šíleného, by neudělal ani Pomo:)