sobota 30. dubna 2011

Pandemic - dojmy ze stolní hry

Žádná nákaza v Evropě ani Americe, jen na tom Blízkém východě se objevila černá cholera. První nemocní? V Dilí. Silné znečištění tamní vody bylo ideálním místem pro zárodky nemoci. Člen našeho týmu, vědec, neváhá a směřuje do Indie. Přichází další infekce a cholera se rozšiřuje do okolních měst. Díky chartrovému letu se narychlo přemístil z New Yorku do Indie i dispečer. Během dalších dvou kol je zarputilí boj s cholerou vyhrán a tým slaví. Vědec se oslav neúčastní a pracuje na léku, který svět zbaví obávané cholery. Všichni si oddechli a dispečer snímá další kartu z balíčku. Epidemie. Nemoc se tentokrát rozšiřuje ve Washingtonu, prezident USA pravděpodobně dostal poštou balíček s antraxem. Vědec i dispečer se začínají potit, protože jsou na druhé straně planety. Přichází zintenzivnění infekce a kolo s infekčními kartami. Dispečer je otáčí a polévá ho smrtelný pot. Washington, New York a Madrid. Antrax se šíří z Ameriky do Evropy a v hlavním městě Spojených států dochází k pandemii. Svět míří ke zkáze!


I takhle by mohla vypadat Váš první pokus zachránit svět ve stolní hře Pandemic. Pro mě osobně první kooperativní hra, která se mi dostala do rukou. Těžko uvěřit, že existují hry, které nemotivují hráče porážet se navzájem, ale naopak spojit své síly a schopnosti pro větší dobro. Ve chvíli kdy začnete Pandemic hrát, začnete toto schéma milovat. Kam se hrabou Dostihy a sázky nebo Scrabble sázející na slovní zásobu a rychlou improvizaci, tady se teprve pozná, zda dokáže zachránit lidstvo:).

Rozehraná hra o přežití lidstva

Pravidla a jejich obtížnost
Pravidla nejsou vůbec těžká. V krabici s hrou naleznete českou i slovenskou verzi pravidel, i když originálně a kvalitně vypadá jen ta česká. Pravidla jsou vysvětlena stručně a jasně včetně příkladů. Ty jsou hodně praktické, protože i po několika hrách jsme se k nim pro jistotu vraceli. V krabici s hrou jsou dále dva balíčky karet (48 infekčních a 59 hracích), 5 figurek pro postavy, 6 výzkumných stanic, 6 žetonů léků a pandemie/infekce, 96 kostek nemocí čtyř různých barev, 5 karet rolí a 4 referenční karty, které slouží jako rychlá nápověda s hlavními možnostmi hráčů. Krom toho hra samozřejmě obsahuje herní plán, který je složen ze čtyř propojených částí a jednoduše se skládá. Je na ní klasická mapa s kontinenty a městy, kterou jsou pospojované přechodovými čárami. Pro hru je uzpůsobena velmi dobře, včetně místa pro karty, žetony a stručným popisem hráčovy herní fáze. Zde bych měl i mírnou poznámku, protože herní plán je tvrdý, ale povrch je poměrně jednoduché poškrábat a hlavně při odrazech světla jsou tyto doteky viditelné. Po stovce her to asi nebude ideální podívaná, ale aspoň bude hra "ošoupaná používáním".


Asi nejsložitější na hře je samotný začátek, kdy musíte připravit a promíchat dva karetní balíčky, rozdat karty, rozdělit si role (ve hře jich je 5, každá jedinečná a výrazně měnící styl hry), infikovat města na mapě a položit žetony na správná místa. Při častějším hraní se tento postup hodně zrychluje zkušenostmi a případně i větším počtem hráčů, kteří se v přípravě doplňují. Poté se všechny postavy hráčů a jedna stanice položí do Atlanty, kde je středisko CDC (Centers for Disease Control and Prevention) a začne samotná hra. Ta se skládá z opakování tří fází tahu. Každý hráč má nejdříve 4 akce, při kterých se může hýbat, stavět stanici, léčit nemoci nebo vyvíjet lék. Pro nabrání zkušeností je dobré používat referenční kartičky s možnostmi, které hráč má. Důležitá jsou role, které odlišují hráče. Je jich 5 a zajímavě mění strategické myšlení hráčů. Například Výzkumník dovoluje předávat karty měst spoluhráči, který s ním stojí ve stejném městě. Během normální hry platí pravidlo, že si můžete předat jen kartu města, v kterém stojíte. Využití výzkumníka výrazně zjednodušuje vytvoření léku na každou nemoc...

Tohle ani Hitler nedokázal...

Zkušenosti z hraní
Osobně jsem velmi mile překvapen systémem hry. Některé stolní hry bojují s problematikou náhody a volí cestu různých scénářů. Pandemic jde jinudy, jediná náhoda tu je v podobě karetních balíčků, které si zamícháte. Ani bych tu nemluvil o náhodě, jako o proměnlivosti hry. Prakticky každá hra je jiná, na začátku jsou infikována jiná města, epidemie přicházejí různě a hráči si volí (nejlépe tahají poslepu) své role. Ty velmi mění ráz hry a motivují hráče k opakování a opakování. Krom toho tu jsou epidemie, kterých je ve až hře 6. Začátečníci by měli hrát se 4, později s 5 a při dostatku zkušeností zkusit legendární obtížnost 6 epidemií. Někomu se to možná zda jako drobnost, je to jen jedna karta, ale věřte, že hra se výrazně ztíží a bude nutná i změna strategie...

Hra je dosti návyková a i když ji osobně hraji ve dvou s partnerkou (ta ji mimochodem prakticky vybrala a využívá ji i pro zlepšení svých zeměpisných schopností! A není sama, takové Karáčí jsem také moc neznal:)), tak partiemi často opakujeme a bojujeme za ty miliardy lidí na celém světě. Ze zkušenosti také mohu říci, že je dosti variabilní herní dobra, prakticky nikdy nepřekročí hodinu, ale rozmezí 45-60 minut uvedené na krabici mi přijde příliš úzké. Jak dostanete hru pod kůži, můžete ji hrát i za 30 minut. Podle mě 30-45 minut je ideální herní doba, na kterou je čas skoro vždycky. Co se týče výsledného poměru výher a proher, Pandemic proti nám zatím vládne, ale přesná čísla tu říct nechci (jen pro jistotu, u kooperativních her je nálada a ochota hráčů opravdu moc moc důležitá:)).

Výzkum nebezpečných nemocí není zrovna jednoduchá profese...

Souhrn
Pandemic je výjimečná a netradiční hra. Nemá žádné požadavky na znalosti hráčů a není závislá na hodech kostkou. Vše je o přemýšlivosti, reakcích na novou situaci a domluvě bojovníků za svět bez chorob. Kvalitní provedení hry a její herní systém zabaví hráče na dlouhé hodiny a po každé dohrané hře tu bude další výzva s jinými rolemi, s více epidemiemi, s více nakaženými městy na začátku hry... Možnosti, jak hra bude zábavná, jsou i na vás.

+
každá hra je jiná
různé role a volitelná obtížnost
prostor pro vlastní změny pravidel
kooperace

-
kooperace (ach ta lidská náladovost)
hrací deska se rychle poškrábe
krabice mohla být lépe uzpůsobena pro jednotlivé části hry (vše v pytlíčkách)

PS: ke hře Pandemic vyšlo i rozšíření, které přináší velmi zajímavé nápady a pár zcela nových variant (bioterorista, atd.)

PPS: omluvte případné chyby a nesmysly, dopisoval jsem článek pod zatím neidentifikovanou nemocí (jen doufám, že to není žádná z herní čtveřice, bléééé)...

Hodnocení: 90 %

Pandemic
Počet hráčů: 1-4
Doporučený věk: od 10 let
Délka hry: 45 minut
Autor: Matt Leacock
Rok vydání: 2008
Výrobce: Albi, Z-Man Games
Doporučená cena: cca 690 Kč (já nakupoval za 499 v akci na zde)
Herní systém: kooperativní hra, hráči prochází zemí a léčí nemoci pomocí karet
Čeština: hra je kompletně v češtině

Odkazy
Zatrolené hry - hodnocení 3,5/5
Boardgame - hodnocení 7,68/10
Přednáška autora hry o Pandemic

Žádné komentáře: