sobota 2. července 2011

ČSFD statistika měsíce června

Měsíc plný změn. Bodové žně, které těžko v historii bodování mohou nalézt konkurenci. Žádný bodový restart nebo rozšíření bodovací topky, ale nová filozofie, která byla vnesena do systému a ... moc se nezměnilo. Ale popořádku. První změna se týká faktu, že od teď není nutné mít vyplněných plných 20 kolonek s uživateli, aby se jim váš bod započítal. Tato změna je zásadní a způsobila obrovské nárůsty na všech postech (někteří i 10x víc než v předchozím měsíci). Ukázalo se také, že lidé s více jak 500 hodnoceními a dobou od registrace delší než půl roku své topky postupně vyplňovaly. Někteří to nedotáhli, jiní odpadli, ale výsledkem je, že žebříček zase poskočil o pár set bodů nahoru, takže se opět zvětšily rozdíly mezi jednotlivými uživateli nahoře i dole. Golfista s + 1078 body za jeden měsíc (ve skutečnosti za cca pár sekund:)) může být jednoznačně vyhlášen za poloboha a vyřazen z žebříčku. Toho už nedožene ani Pomo... a to je co říct! Vzhledem k posledním docela radikálním krokům velkého vůdce proti některým nejmenovaným uživatelům z nejmenovaných důvodů se doufám golfista trochu bojí:). Avšak databáze s majitelem na čele žebříčku oblíbenosti uživatelů by už sama o sobě začala postrádat i tu zbylou špetku "rodinné atmosféry". I iniciativa za Lepší_čsfd poznala sílu z vrcholu ČSFD...

Jak jsem řekl, čím více bodů jste měli, tím více vám jich přibylo. Dalším faktorem byla také doba registrace. Je to logické, protože uživatelé jako Faye/gouryella těžili ze svých fanoušků už dobrých 7-8 let. To také potvrdilo nepopiratelný fakt, jehož zkoumáním jsem se poslední dva roky zabýval. Lidé si nejčastěji dávají do topky uživatele, kteří jsou nahoře. Což je opravdu logické, když je "nahoře" stejně mají... proč si dávat golfistu do topky, když je první? Proč si nedat 20 jiných, aby byl hned pod nimi? Lidé neznající jiné uživatele takto volí nejjednodušší cestu. Potvrzeno navždy, jdeme dál. Celková databáze opět rostla, což už nikoho nepřekvapí. Ani to nemusím zmiňovat.

Každým dnem větší a větší

Druhou novinkou je rozšíření možnosti volit si uživatele z 20 na 100 míst. Tento bod je zásadní, protože dovoluje vytvářet si vlastní seznam uživatelů velmi detailně. Teď už můžete dát 100 lidí před Golfistu a už o něm možná nikdy neuslyšíte:-). Současně se tím asi změní návyky uživatelů, kteří již budou volit uživatele do tzv. širší (pomovské) topky a dvacítka zůstane často stejná, popřípadě se do ní někdo ze stovky přesune. Bude tak výrazně zpomalen přísun bodů i všechny bodové pohyby. Znamená to nudu pro další statistiky? Dost možná. Co s tím? Nějaká nová soutěž? Kdy se začne bodovat celá stovka?:) Popravdě jsem docela zvědavý, jak dopadne červenec, protože sám vnímám ty velmi mírné pohyby bodů a zda ještě budou mít statistiky smysl, tak je snad napíši. Pro lepší pochopení zásadnosti bodového šoku následující srovnávací screenshoty.

"Lidé by se neměli bát své vlády. Vláda by se měla bát svého lidu."
Alan Moore(V jako Vendeta)

K číslům ... ale co? Průměrný nárůst uživatele v top 30 necelých 280 bodů? V top 100 kolem 115 bodů na osobu? Dělá si někdo srandu nebo spletl desetinou čárku? Červnové statistiky jsou výsměchem, který tu dlouho nebyl. Místo nárůstu přes sto bodů Golfista napálil míček na 1078 bodů a všem padá čelist. Vždyť je to jen o pár bodů víc, než má sám autor článku (1400, kdyby se někdo ptal;-)). Druhý Pomo a jeho 819 je jen odleskem zázraku s tisícovkou. Tyto čísla představuje určitě vnitřní konspiraci, kterou někdo připravil nejen kvůli mě ale i dalším, kteří si lámou hlavu se všemi tajnými vzorci a podivnou pravidelností opakujících se událostí (třeba Golfista je stále první už pár let!). Mezi prvními 30 jsou zajímavé rozdíly, které se týkají bodů, ale hlavně na ně má vliv datum registrace a všechny okolní aktivity. Třeba je to hezky vidět na uživateli imf, který z +18 bodů za květen povyskočil na +123 bodů za červen. Psát pro MagaZín, kterému tu nechci dělat reklamu zadarmo, se holt vyplatí, stejně jako larelay těží ze svého titulkového odkazu. Čísla takto vypovídají o atraktivitě jednotlivců jednorázově možná více, než více měsíčních statistik za sebou...

Body cítím ve vzduchu, body cítím ve vodě...

Najdou se však i zklamaní uživatelé, kterým se přes dobré místo nepodařilo dostatečně využít potenciálu. Mezi ně určitě patří oblíbený měnič, co chtěl změnit čsfd jen to nikdo nepochopil, chupacabre a jeho +4 body a boss321 ruku v ruce s Arxem. Tyto dva prakticky neznám, takže o nic raději pomlčím, abych se nedotkl něčích citů (a případně nedostal přes pusu...). Také se ukázalo, že TheMaker měnil body asi dobrých pár let, protože jinak dostat stovku jen tak je otázkou zázraku. Je to holt zkušený chlapec, kterému David3141 prostě nikdy nešahal ani po kotníky... Body také lehce pohnuli s postavením uživatelů v top 100. Především spodní místa se nám kapku přeskupila a někteří bohužel vypadli. Především pár "starších" uživatelů se do topky vrátilo a třeba u maxe6 mě to opravdu těší, vzhledem k jeho smutnému osudu...


Pár "faktů" za ČERVEN 2011:
Průměrný nárůst bodů uživatelů TOP 30: 279,1 b (minulý měsíc 22,2b)
Průměrný nárůst bodů uživatelů TOP 31-100: 43,6 b (5,63b)
Průměrný nárůst bodů uživatelů TOP 100: 114,3 b (10,6b)
Nejvíce bodů v TOP 30 aka "velký skokan měsíce": Golfista 1078 b (Golfista 75b)
Nejvíce bodů v TOP 31-100 aka "malý skokan měsíce": larelay 170 b (larelay 26b)
Nejvíce ztracených bodů z TOP 100 aka "největší looser databáze": - b (David3141 -6b)

Zase na nějakou dobu na shledanou :-)

F*Djkoma

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Zajímavá článek. Každopádně elita CSFD se potvrdila jako seskupení několika lidí, kteří potřebují masy, aby jim někdo platil za reklamu, jinak se ale jejich přítomnost snaží co nejvíc odsunout a upozadit.
Někde jsem četl, že hlavním úkolem CSFD je seskupovat fanoušky filmu a dát jim prostor vyjádřit svůj názor. Větší výsměch než nové bodování si při tomhle tvrzení neumím představit. Neznámí uživatelé (ano, patřím mezi ně :-D) právě naprosto ztratili i tu nejmenší naději jakéhokoli postupu. Smutné. Kdyby aspoň CSFD měla dostatečnou konkurenci, aby ji něco nutilo jít uživatelům vstříc. Tu nemá, tak si může tenhle otevřený výsměch dovolit. Výsledkem je velmi uživatelsky nepříjemná, ale nenahraditelná stránka, která vlastně sama odporuje svojí logice. Nebo je normální, aby si databáze nastavila systém, který ji vlastně dělá jen stránkou zakladatelů a jejich známých?
Je nesmyslné chtít, aby nespokojený člověk prostě CSFD nenavštěvoval, což je bohužel věc, kterou si očividně uvědomují i administrátoři, proto nemají s nastavením stránky postrádající základní internetovou etiku problém (to o etice zní možná směšně, ale i na internet etika patří).

No. Tak jsem si postěžoval. Hned je o lepší.

(Uživatel s 16 body, jehož jméno tedy nestojí za zmínku.)

Anonymní řekl(a)...

Já se taky dřív o tyhle věci nezajímal, ale na stránkách CSFD dost věcí nefunguje optimálně. Za hlavní problém vidím systém bodového hodnocení uživatelů a s tím spojené řazení komentářů. Problémů je obecně mnoho a zpětná vazba vedení na uživatelskou komunitu prakticky nula. Tahle stránka je soukromým projektem jednoho člověka, který se jmenuje Martin Promothy. On tu má právo na cokoli, ale povinnosti vůči nám uživatelům nemá žádný.

Na diskuzích se už popsalo tuny textu, co by se tu mělo zlepšit, ale odezva žádná. Ani zveřejnění byť jakýchkoli chystaných změn. Faktem je, že CSFD je nejlepší filmová databáze u nás. Nutno si položit otázku, čí je to zásluha. Z 90% uživatelů, kteří sem ve svém volném čase zadarmo píšou komentáře, biografie, obsahy, vkládají fotky atd. Problém uživatelů je, že nemůžou vystupovat společně jako komunita a vyvíjet tlak na vedení ohledně změn. Jeden z pokusů s tím něco udělat byla iniciativa Lepsi_CSFD, ale Promothy odmítá jakoukoli diskuzi. Veškeré hlasy a připomínky ignoruje, a pokud znějí moc silně (jsou nebezpečné), prostě a jednoduše smaže dotyčnému profil. Nejde jen o Lepsi_CSFD, al treba i uzivatele Tron a asi i dalsi, ktere jsem neregistroval.

Anonymní řekl(a)...

Jen tak pro zajímavost. Od zavedení nového bodového systému se mě do oblíbených přidalo asi deset lidí (což je pro mě hodně), ale nepřibyl mi jediný bod. Samozřejmě, že kdyby nedošlo ke změně, deset by jich nebylo, ale byla by šance, že jednomu z těch deseti budu za bod stát. Takhle to nehrozí.

Honba za body je směšná, bohužel je ale CSFD nastavena tak, že je nutná. kdybych měl bodů hodně - jako ti, kteří systém nastavují, asi bych to taky nechápal a nechtěl pochopit. Body by mi byly ukradené, kdyby se ukazovaly jen na nějakém žebříčku, ale když jsou na jejich základě zobrazovány komentáře hodnocení, přibírá se za ně do kina - to je nespravedlivé, protože body nejdou získat rovným způsobem.

Nemyslím si ale, že jde primárně o nějaký zlý plán šéfredaktora, proč by to dělal, spíš si myslím, že jako od začátku přední uživatel vůbec nechápe, která bije. Podlehl iluzi systému, který nastavil, že uživatelé s malým počtem bodů musí být zákonitě hloupější, méně důležití, méně se vyznají ve filmech (což je ve značné části případů pravda, ale nedá se podle toho určovat). Nemá prostě potřebu je poslouchat - z jeho pohledu má 500 uživatelů z deseti body stejnou hodnotu jako jeden s pěti tisíci...