sobota 16. července 2011

Harry Potter a Relikvie smrti část 2 - dojmy z kina

Každá série, která má svůj začátek, má nutně i svůj konec. Hvězdné války, Pán prstenů nebo třeba princezna Fantaghirò (!!) se musely rozloučit s diváky. Tentokrát je řada na kouzelníkovi z Bradavic, který se snaží zachránit svět, čest Nebelvírské koleje a tak trochu i pár svých kámošů. Rozdělení poslední knihy do dvou filmů nejen prodlužuje finanční masáž bankovního konta studia Warner Bros. (potažmo všech zúčastněných), ale také dovoluje využít posledních 130 minut ságy pro epické finále, které tu dlouho nebylo a asi dlouho nebude. Už touhle dobou (4 dny po premiéře) všichni správní fanoušci brejlatého chlapce s jizvou na čele film viděli, takže o co jde? Pouze o mé skromné dojmy, které možná někoho naštvou důrazem na nesmyslné detaily (ach ano, všímám si), neznalost knih (opravdu jsou lidé, co tento posvátný fenomén nečetli a vůbec toho nelitují!) a občasným spoilerem, který se pokusím včas označit.


První část závěrečné návštěvy Bradavic pro mě přinesla trochu chaotickou road-movie. Očekávání pokračovaní proto nebyly příliš velké, o to jsem byl více fascinován posunem celé ságy. Konečně, po sedmi dílech, jsem se dočkal pravých a opravdu silných emocí. Celý příběh jde pochopitelně zkrátit do jedné věty, za celých 130 minut se nestane příliš věcí, jen je divákovi celé obléhání Bradavic předvedeno v plné kráse (mimochodem, jsou Bradavice na kopci nebo jsou v údolí? Všechny předchozí plakáty ukazovaly Bradavice na vrcholku kopce, ale v jedné ze scén je pro efektní záběr bradavický komplex posazen do údolí... chybka nebo prostě jiný záběr?). Zabírá přitom minimálně půlku filmu a mnozí z trailerů očekávali hromadu akce. Bohužel to se nenaplňuje, protože prostě kouzelnické souboje jsou příliš pohybově statické a jediným jejich hybatelem jsou efekty, které nepřinášejí "život" do obrazů. Proto je akce spíše efek(iv)ní přehlídka barevných efektů, než nějaká strhující jízda... Na plátně se toho pohybuje a létá opravdu hodně, ale v mnoha případech jde čistě o působivost velkoleposti scény, než cokoliv jiného. Někomu to pochopitelně nevadí, mě to v kině taky tolik nevadilo, ale zpětně to vnímám pochybně. Stejně jako obrovskou roli náhody a "právě v čas" u důležitých okamžiků (Harryho návrat do Bradavic a příchod velkých kouzelníků...).

"Only I can live forever"

Tento problém však vykazuje většina filmů ze ságy HP, protože bylo pochopitelně nutné knihy a všechny linie, příběhy, odkazy a provázanosti zjednodušit a část i vynechat. Pro čtenáře to pak možná bude otázka několika nadávek na scénáristu a divákovi se zase vyrojí spíše otázky na pár nevysvětlených podivností (kde furt bere hlavní trojice baziliškovy zuby?). Problematická provázanost (scén, postav, některých linií) a občas pochybná logika celou ságu trochu sráží, ale především čtenář to vůbec řešit nemusí. Divák je v tomto souboji za obětního beránka, který si pár spojitostí musí zjistit nebo domyslet, což ale také není zrovna těžké. Dalším problémem je roztahanost, protože druhá část po té první působí podobně nataženě a jak řekl jeden z mých kamarádů, jeden trojhodinový film by byl na plný počet. Bohužel má pravdu, ale honba za penězi a snižování zhuštěnosti snímků je bohužel současný celosvětový trend minimálně u mainstreamu. I tak se ve filmu objevuje několik působivých scén, které nechci prozrazovat, ale opravdu dokáží zapůsobit. Po technické i emocionální stránce. Bohužel jsou tam i takové, který film trochu srážejí, což je především scéna s Brumbálem (mnou pracovně-matrixovsky nazývána konstrukt -> pochopíte), důkaz důležitosti mateřské lásky v sáze HP a především závěr, epilog, který v knize možná působil chytře, ale ve filmu je jeho efekt přesně opačný.


Pro mě osobně bylo smutné, že finále ságy nemá takový důraz na osudy postav, se kterými se divák seznamoval. Je to škoda, protože několik z nich zemře jen tak mimochodem (a mimo obraz...) a zjistíme to až zpětně. Proč? Nedostatek místa? Spíše jde o důraz na duel hlavních postav, vy-víte-koho a mladého školáka Harryho Pottera. Vše ostatní jde (doslova) stranou a nikdo nedostane v posledním díle více prostoru než tito dva. Zrovna u vy-víte-koho je to docela dobře, protože ho divák lépe pozná a skoro ho až lituje... bohužel. Určitě také doporučuji slyšet vy-víte-koho v originálním znění, protože dabing mu na mnohém ubírá a krom toho, Ralph Fiennes má především v hlase jedinou možnost jak pořádně projevit jakoukoliv děsivou emoci. Vzhled Voldemorta je pro mě v celé sáze silné zklamání. Stejně tak zvolte 2D místo 3D, protože vytváření 3D v postprodukci a v tak temném (a tmavém) filmu jako je poslední HP prostě nemůže dopadnout dobře.

Vývoj všech zúčastněných, ať herců nebo jiných (kromě scénáristy), se rozhodně nedá přehlédnout. Možná ústřední trojice nejsou budoucí majitelé Oscarů, ale rozhodně si svoje odehráli a jejich tváře se do paměti fanouškům vryly navždy. Mnozí z dalších herců však v menších rolích excelují takovým způsobem, že na sebe strhávají většinu pozornosti ve svých scénách. Mezi nimi rozhodně vévodí Alan Rickman jako Snape nebo Michael Gambon jako Brumbál. Za zmínku stojí i opravdu miniaturní role Belatrix v podání vždy skvělé Helen Bonham Carter. Škoda, že tu velkou proměnu, kterou ona i třeba rodina Malfoyova zažívá v okamžicích přítomnosti Voldemorta jsem nedokázal skrze film dostatečně procítit a pochopit. Holt knihy budou na tohle asi lepší volba...

Překvapení na konec:)

Po skončení filmu jsem měl pocit kolem 85 % z celkového filmu, ale bohužel některé zmíněné detaily poslali hodnocení spíše k 70 %. Hlubší přemýšlení nad několika detaily přineslo zhoršení dojmů. Možná i proto, že opět chyběl důraz na detaily, který vytváří rozdíl mezi obyčejným a do detailu vymazleným snímkem. Mezi tyto detaily patří především závěrečná titulková sekvence. Tu poslední HP má prachbídnou na rozdíl od fantastického třetího dílu... Tak třeba u další ságy:).Hodnocení ságy po čsfdácku: 4*3*5*3*4*3*3*4*.

PS: pochopitelně fanoušci a čtenáři ať si přidají klidně i + 50 % k výslednému verdiktu:)
PPS: ještě jednou, nechoďte na 3D, ale nejlépe na 2D s titulky...
PPPS: Harry Potter mi i přesto bude chybět...

Důstojný konec ságy, která má určitá slabá místa a jako převod knih na plátno nefunguje ideálně, ale vytvořila fenomén.

Hodnocení: 70%
F*Djkoma

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Ty debile, co to kritizuješ?? Tam je jedna akce za druhou a budeš tvrdit něěco jinýho?? Já nesnáším ty, co se do toho pořád rejpou. A nejvíc mě serou ty zmrdi, co nadávaj na dabing. Českej dabing je to nejlepší, co může bejt, ten je nejlepší na světě, ale sem se pořád musí víc a víc cpát ta zkurvená angličtina. Jinde ve světě angličtinu nikdo prakticky nezná, jen ze škol, ale necpe se jim o všeho. I český věci se už pojmenovávaj a přejmenovávaj na anglický věci, viz. TV programy. A ty, co nadávaj na dabing, tak tím uráží rodnej jazyk a tím sou vlastizrádci a takový bych nechal vyhnat ze země a nebo zabít, nic jinýho by si nezasloužily ty vlastizrádský skurvysini.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!