čtvrtek 18. srpna 2011

Fotbal v číslech - druhý poločas

První poločas je za námi, čeká nás druhy. Kvalifikace do základních skupin Ligy mistrů jsou v plném proudu a pomalu se rozjíždějí i evropské ligy. Německá odstartovala minulý týden, španělská se ke svému začátku blíží a snad bude následovat i italská série A. Problémy s platy (resp. daňovým zatížením sportovců v jednotlivých zemích) hráčů budou snad včas vyřešeny a bude nás čekat velmi zajímavá sezona. Jaká byla však ta minulá v číslech? Nechci tady provádět žádné hlubší analýzy, pouze jsem se zajímal o několik obecných názorů o kvalitě a obtížnosti lig. Proto jsem vybral 4 základní evropské ligy a vzájemně srovnal tabulky na konci sezony. Jako základní údaj o vyrovnanosti lig jsem využil:

 • průměrný dosažený počet bodů (ukazuje výslednou vyrovnanost v rámci výsledků týmů)
 • rozdíl mezi 1. a 20. týmem v tabulce (rozhodující pro porovnání největšího rozdílu mezi týmy)
 • rozdíl mezi 1. a 2. týmem (reflektuje souboj o titul)
 • rozdíl mezi první a posledními třemi místy (představuje nejlepší tři týmy vs. nejhorší tři týmy, v málokteré lize bojují o titul více jak tři týmy...)
 • rozdíl bodů prvním a pátým týmem ligy (aneb vyrovnanost čela ligy)
 • padlé góly (průměr, nejvíce vstřelených, nejméně inkasovaných a vzájemných rozdíl těchto dvou položek-> odráží atraktivitu ligy vzhledem k počtu gólů, tento údaj se dá chápat jako atraktivita stejně jako taktická vyspělost nebo ještě lépe jako indikátor "hurá fotbalu" :))
  Fotbal je hra tolika aspektů, že ji nikdy čísla dostatečně nestihnou. Přesto tabulky čtyř hlavních lig napovídají mnohé. Jako divák a fanoušek fotbalu jsem od začátku předpokládal, že nejméně vyrovnaná bude španělská liga, kde každý kouká na záda Realu Madrid a Barceloně. Opak jsem tipoval u německé ligy, protože tam není Bayern tak dominantní, jako na papíře.také jsem doufal, zda počty gólů budou odpovídat obecně uznávanému faktu, že španělská a anglická liga jsou nejútočnější (kdo viděl hrát Barcelonu ví, že do 11 nebuší) a naopak italská je rozhodně nejvíce taktickou/obrannou ligou současné evropské scény. Takže přejděme k výsledkům...

  Tabulka s výsledky, doporučuji rozkliknout :)

  Nejvyšší průměrný počet bodů má nakonec španělská Primera Division a to 53,05 bodu na klub. Nejhorší je v tom indikátoru Bundesliga, v které týmy získaly průměrně o celých 6 bodů méně (upozorňuji však, že BL má o dva účastníky méně, než ostatní ligy, z čehož pravděpodobně pramení tento nízký počet bodů->při přepočítání dle % podílu na možných bodech obě ligy vycházejí podobně). K zajímavějším číslům se dostávám v případě rozdílu mezi prvním a posledním týmem, který opět Primera division vyhrává s rozdílem 66 bodů. Tady se vážně o vyrovnanosti ligy nedá moc mluvit, naopak zase Premiere League a Bundesliga zdárně drží vyrovnanost. Italská liga s 58 ligy je mezi oběma a prokazuje svou neutralitu. Rozdíl mezi prvním a druhým týmem byl v této sezoně nejvyšší v Premiere League díky trháku Manchesteru United a slabému konci Chelsea. Pěkných 9 bodů, ale žádné nervy ničící finále ligy. Opakem je Primera Division, v které Barcelona a Real vedli souboj prakticky do předposledního kola. Takhle to má vypadat! Krom toho, Bundesliga 7 bodů rozdíl a Serie A 6. Tak jako tak tu očividně není žádná výrazná dominance týmu, který by vyhrával např. o 15-20 bodů jako tomu bývalo v minulosti.

  Rozdíl mezi první a poslední trojicí jsou o dost zajímavější. Premiere League 37 bodů, Serie A 45 bodů, Primera divison 50 bodů a Bundesliga 36 bodů. Opět se potvrzuje, že Bundesliga a PL jsou nejvyrovnanějšími ligami, kde mezi týmy nejsou tak výrazné rozdíly. Španělská Primera Division je úkaz, který se v následující sezoně snad nepotvrdí (pro sezonu 2011/2012 týmy mimo Barcelonu a Real Madrid zajímavě posílily a například Malaga by mohla ubrat body i těmto favoritům). Tento španělský neduh je nejvíce patrný ještě rozdíl počtu získaných bodů mezi 1. a 5. týmem tabulky. Zde Primera Division získává úctyhodných 38 bodů! To je víc bodů, než získal v této sezoně sestupující poslední tým tabulky, Almeria... Ostatní ligy právě zde prokazují, že jejich sledování může být plné překvapení a dosahují pouze rozdílu 18,17 a 16 bodů, což není vůbec špatné. A hlavně je to více jak poloviční rozdíl oproti španělské "bláznivé" lize.

  Průměrné počet gólů je v jednotlivých ligách docela vyrovnaný. Největší průměr je v Premiere League a to 53 gólů a nejhorší v italské lize, 48 golů. Rozdíl v průměru 5 gólů na tým není vůbec špatné. Přesto je Serie A ligou, v které padá nejméně gólů. Současně má Serie A primát v nejmenším maximalním počtu vstřelených gólů týmu. Pouhých 69 bodů vstřelil nejproduktivnější tým Serie A, Inter Milán. O 9 více padlo v PL, o další 3 více v BL a celou sestavu uzavírá opět nejproduktivnější a nejméně vyrovnaná liga, Premiere Division s krásnými 102 góly Realu Madrid. Ano, je to o 37 více, než dal Inter Milán... U inkasovaných gólů je zajímavé, že se týmy kromě PL drží v podobné hladině těsně nad dvaceti góly. Pouze anglická liga uskakuje s 33 obdrženými góly. Výsledný rozdíl obou ukazatelů je tak zásadní, protože "ideální" tým každé ligy by mohl závidět španělskému prototypu s 102 vstřelenými a 21 inkasovanými góly=>rozdíl +81 gólů! Famózní představení. Ostatní ligy se drží v realitě a prokazují 42, 45 a 59 gólů rozdíl. Nechť si každý o vyrovnanosti a herní vyspělosti týmů z těchto 4 lig udělá vlastní závěrečné zhodnocení:)

  Vzhůru směrem do sezony 2011/2012 a ještě dál!

  F*Djkoma

  Žádné komentáře: