pátek 26. srpna 2011

Liga mistrů 2011/12 - základní skupiny


Národní ligy jsou fajn. Týmy jako Real Madrid nebo Inter Milán bojují o titul proti starým známým klubům, s kterými se utkávají dobrých 50 až 100 let. Oproti tomu Liga mistrů je místem setkání nejlepších z nejlepších z různých zemí. Představuje tak výbornou možnost srovnat kvalitu jednotlivých týmů v kontinentální konkurenci. Kdo nechce vidět další zápas Barcelona - Manchester United? Když pomineme, že se Nani aspol. skoro nepotkali s míčem, ty jména vyvolávají respekt:). Loňská Liga mistrů přinesla mnohá překvapení, ale současně bylo finále jen dalším potvrzením dominance katalánského velkoklubu. Letos se parta okolo Messiho bude snažit obhájit titul a ostatní týmy budou čekat na jejich zaváhání. Skalp takového klubu se v dnešní době cenní zlatem. Svou příležitost podle rozlosování dostane i jediný český zástupce, Viktoria Plzeň. Právě tento tým si zaslouží rozhodně potlesk a poděkování všech fotbalových fanoušků v naší malé zemi. Každý klub, ať má jakékoliv barvy v LM hájí čest naší zemi, která ji pomalu ztrácí na poli fotbalové reprezentace...
Skupina A
Bayern, Villarreal, Man City, Napoli
Komentář: Jednoznačně skupina smrti. Čtveřice týmů, kteří všichni mohou postoupit. Současně je to také velký problém pro hvězdami přecpaný Man City... debut v Lize mistrů a hned takové štěstí na soupeře. Pro komentátora je tahle skupina velmi obtížná, protože Bayern je schopný porazit kohokoliv, ale současně bez zdravého Robbena a dobře naladěného Riberyho může také celou LM rychle zabalit. Man City má obrovskou kvalitu v celém týmu, ale anglické týmy jsou tradičně mimo ostrovy slabší a nové posily (Aguero, Nasri, ...) se budou teprve s týmem sehrávat... krom toho, dokáže Mancini poskládat jedenáctku schopnou práce po celých 90 minut? Posílený a loňskou famózní formou podpořená Neapol může taktickou vyspělostí také překvapit nejednoho favorita. A Villareal? Rossi v nejlepší formě... Tuhle skupinu budou diváci milovat.
TIP: Bayern, Man City, Napoli, Villareal

Skupina B
Inter, CSKA Moskva, Lille, Trabzonspor
Komentář: Oproti skupině A poměrně jasně rozdělené síly. Inter i přes své problémy s motivací proti slabším týmům především v Lize mistrů musí hlásit brzký postup. Za ním bude bitva o druhé místo mezi CSKA a Lille, které rozprodává své nejlepší hráče. Pokud odejde i Eden Hazard do Arsenalu, tak Lille nemůže počítat s pokračováním v milionářské soutěži... Trabzonspor je tu vysloveně do počtu, přestože má naději překvapit podceňující favority, zde bych sázel především na Inter, který zrovna cesty na východ Evropy do neznáma moc nemiluje...
TIP: Inter, CSKA, Lille, Trabzonspor

Skupina C
Man Utd, Benfica, Basel, Otelul
Komentář: Man Utd má v posledních letech v LM výborné výsledky, nejen na domácím, ale i na venkovním hřišti. Na něj se v posledních letech staré pravidlo, že anglický klub je mimo ostrovy poloviční, prakticky nevztahuje. Další spanilá jízda do finále by tento rok mohla následovat, protože skupina C má tento klub jako jasného favorita. Druhé místo obsadí Benfica, která v Basileji ani Otelulu nenajde soupeře. Poslední dva týmy maj podobné šance na postup, ale osobně věřím Basileji a jejich zkušenostem z LM.
TIP: Man Utd, Benfica, Basel, Otelul

Skupina D
Real Madrid, Lyon, Ajax, Dinamo Zagreb
Komentář: Velmi atraktivní skupina. Real Madrid svým fotbalem z přátelských utkání a prvních dvou setkání s Barcelonou naznačuje, že směřuje k výrazné dominanci na hřišti a velmi dynamickém pohybu všech hráčů. Atraktivita pro fanouška je obrovská a proto se na něj všude budou těšit. Lyon představuje dobrého soupeře, hratelného a atraktivního současně. Bohužel francouzský klub velmi sází na střelecké kvality Lisandro Lopeze a pomalu se projevujícího Gomise. Přes všechnu kvalitu, kterou má především záloha Lyonu (Gourcuff, Mensah, Pjanič, Bastos,...) nejsou výsledky klubu nijak úchvatné. Přesto jde o kvalitnější tým s více zkušenostmi, než Ajax, který si tentokrát půjde zakopat pohár UEFA. Dinamo Zagreb se bude pouze snažit, překvapit na domácím hřišti, kam ostatní týmy nebudou létat s velkou radostí... především Real Madrid:)
TIP: Real Madrid, Lyon, Ajax, Dinamo Zagreb

Skupina E
Chelsea, Valencia, Leverkusen, Genk
Komentář: Další kvalitní skupina, v které se bude na co dívat. Chelsea jako jednoznačný favorit proti nevyrovnané Valencii, oslabenému Leverkusenu a Genku, s českou-pudilovou stopou. Dojde také na souboj týmů s českými hráči, takže uvidíme, zda Pudil z Genku dokáže svými průniky po levé straně ohrozit Čechovu bránu. Co se týče výsledků, naděje ostatní klubů kromě Chelsea jsou v domácích zápasech, kdy mohou právě londýnský klub porazit nebo alespoň uhrát bod. Také tu bude záviset na rozlosování, protože Chelsea nemá dobrý začátek anglické ligy a uvidíme, jak to půjde pod novým trenérem dále. Druhé místo bude souboj Valencie - Leverkusen, kdy bych dával větší šanci Valencii. Sehranější a zkušenější tým, kromě toho, Leverkusen prodal klíčového obránce Vidala do Juventusu
TIP: Chelsea, Valencia, Leverkusen, Genk

Skupina F
Arsenal, Marseile, Olympiacos, Dortmund
Komentář: Další skupina s jasným favoritem, ale slušnými dalšími týmy. Arsenal bude venku poloviční, to je jeho již slavný zvyk, ale doma si vyválčí postup určitě velmi rychle. Na druhou stranu, Marseile a Dortmund budou zajímavými týmy, které mají co ukázat. Mezi nimi rozhodne nejen forma, ale především to, jak zakončí transferové okno. Dortmund totiž možná přijde o další svůj poklad Götzeho, který by po Sahinovi byl druhá opora na odchodu z Borussie. Bez něj nebude mít Dortmund ani na druhou evropskou soutěž...uvidíme, jak se vedení rozhodne, ale věřím v jeho setrvání. Pokud však Arsenal výrazně neposílí, jeho letošní šance stejně nejsou větší než postup ze základní skupiny. Bohužel, Arsene.
TIP:Arsenal, Marseile, Dortmund, Olympiacos

Skupina G
Porto, Shakhtar, Zenit, Apoel
Komentář: Jedna ze skupin, v kterých není jasný favorit. Tentokrát budu velmi riskovat a tipnu, že Zenit pod vedením Spallettiho konečně dosáhne na zajímavý výsledek v LM. Skupiná k tomu má jedinečnou, protože Portu odešel střelec Falcao a zatím se tým po náhradě nepodíval. Očekává se taky možný další prodej, Guarina, Rozdrigueze nebo Hulka. Černým koněm je tradičně Shakhtar, který se nebojí investovat do hráčů z Brazílie, mezi kterými vyniká Douglas Costa a předpokládám, že Shakhtar o několik bodů zvítězí v této skupině před Zenitem. Apoel je jasný outsider, který bude doufat v zakopnutí ostatních.
TIP: Shakhtar, Zenit, Porto, Apoel

Skupina H
Barcelona, AC Milan, BATE, Plzeň
Komentář: Velmi zajímavá skupina, kterou jsem den před losováním z velké části prorokoval pod vlivem jedné cole s Jimem Beamem (zkuste to také). Chtěl jsem pro Plzeň ještě Man City na pozici zaujatou BATE Borisovem, ale takhle má Plzeň zajímavou možnost na skutečný mezinárodní zatěžkávací souboj. Španělský gigant nebude k poražení, ale hráči si odnesou hromadu zkušeností a především v ČR je naděje, že rozmazlené hvězdičky hru jemně podcení. Remíza je sen. Zápas proti AC bude mít z pohledu Plzně větší potenciál na nějaké body a souboj s BATE bude čistě boj o setrvání aspoň v druhé evropské soutěži. Má na to Plzeň? Pokud bude předvádět podobný fotbal jako v předkolech, určitě ano. Důležité bude pochopení, že můžou pouze získat a nesměji poklesnout na morálce po jakémkoliv výsledku z první favorizovanou dvojicí.
TIP:Barcelona, AC Milan, Plzeň, BATE (to víte, DOUFÁM!:))

Doufám, že menší souhrny a tipy autora Vás zaujali a snad brzy na shledanou. Dobrému fotbalu zdar.

F*Djkoma

Žádné komentáře: