pondělí 12. září 2011

Televizní sezóna 2010/2011

Letošní hlavní část televizní sezony skončila a všechny seriálové milovníky už čeká pouze příval seriálů, kterým se tolik nevěří (a o to víc mohou překvapit). Mezi nimi určitě stojí za zmínku třeba Falling Skies (mimozemšťané napadli svět a lidé jsou bez elektriky:)). Osobně touto dobou raději dokoukávám starší seriály a resty z předchozích měsíců (Games of Thrones...). Možná i proto je čas na mírné shrnutí, které případně ještě několikrát zaktualizuji. Takže můj seznam seriálů, které jsem v sezoně 2010/2011 sledoval a případně stále sleduji. U každého přidávám číslo sezony a krátké vlastní dojmy. Není nad objektivitu:).
Potěšení, zklamání, sledované, nostalgické sledování no-live:

Chuck S04 - čtvrtá sezona byla pro mě průměrná, zklamala opakováním některých klišé a neschopností ze zajímavých linií vytvořit něco více, co obohatí celý seriál. Co bude s Chuckem dál? Poslední sezona ukáže, zda se seriál zbytečně nepřetahuje a neopakuje, čímž kazí dojem z první dvou sezon.

Desperate Housewives S07 - holkám z Wisteria lane dochází dech. Proto bude příští sezona poslední a osobně jsem rád, protože další propad v kvalitě si čtveřice úžasných i hrozných dam prostě nezaslouží. Zatím poslední řada byla občas velmi vtipná, hlavní linie nijak úžasná a celkový dojem byl průměrný. Snad scénáristé vytáhnou všechny zbývající trumfy ze svých šuplíků a dají fanouškům sezonu hodnou krásy Evy Longorii:).

Event S01 - sci-fi seriálům není přáno. Náhrada za Flashforward musela zklamat, protože obsahově je to spíše spojení 4400 a konspiračních teorií o mimozemšťanech. Koncept by stačil na polovinu dílů, zbytek je vata, která často neměla pevnou půdu pod nohama... a možná to mě na tom bavilo:). Především závěr je na poli seriálů docela odvážný nápad...

Fringe S03 - držák mezi seriály, který opět nezklamal :-). Je však patrné, že i Fringe má občas problémy s udržením tempa a celistvostí hlavní dějové linie. K té se vrací pouze občas a některé díly se týkají případů až příliš "jemně/volně" souvisejících s celkem. Možná škoda, že už do sebe seriál nezapadá jako dříve a vzorec se tak nějak ztratil, ale o to víc tu máme lovestory skrz dimenze i čas. Téma opravdu veliké a snad bude další sezona zlatou tečkou za světem, který se prostě nesmí stát další natahovanou nudou. Nesmí...prosím.

Misfits 02 - kdo čekal, že druhá sezona bude zajímavější než první? Kdo si myslel, že postavy dostanou větší hloubku, hromadu nových hlášek a i tu největší "svini" si divák oblíbí? Já ne, ale jsem rád, že jsem se mýlil a Misfits představuje velký potenciál...

Nikita S01 - levné, velmi akční a dobře natočené. Seriál, jehož tvůrci pochopili, že vlastní cesta je lepší než ta již vyšlapaná. Počet fanoušků Maggie Q se minimálně zdvojnásobil;-).

Outcasts S01 - další ze scifi seriálů, který těžil z éry BSG, ovšem pohořel. Zajímavý námět, který by mohl fungovat spíše ve dvou hodinovém filmu neodkázal utáhnout seriálový koncept. Nápadů je tu dost, ale jejich provedení je až chvílemi smutné... vedle Defying Gravity další promarněný pokus o kvalitní sci-fi. Achjo.

Stargate: Universe S02 - slavný svět Hvězdné brány a druhá řada další odnože původního seriálu. Odlišný koncept, větší důraz na psychologii postav než na akci a zajímavou náplň dílů byl však osudný. Seriál nadále nebude pokračovat, přestože je závěr pootevřen pro budoucí šanci... Tahle posádka si zasloužila více, ale jen samotní autoři nesou vinu za svou neschopnost naplnit díly atraktivními nápady a tempem, které občas kolísalo na úroveň Velmi křehkých vztahů.

Mid-season:

Covert affairs S02 - pohodový oddech. Krásná Piper a její úsměv si seriál krade pro sebe, ale sledování seriálu zatím za ztracený čas nepovažuji. Doufám, že některým se dostane většího využití a především, že bude větší interakce mezi postavami, které vedle sebe spíše chodí než vytváří třeskuté situace...

Falling Skies S01 - sci-fi spektákl s obrovským potenciálem, profesionály na všech pozicích a dobrými herci. Sakra, jak tohle může být ve výsledku průměrné? Koncept dává smysl, má potenciál a hlavně má směr, který jasně naznačuje závěr první sezony. Přes neucelenost a pomalost některých dílů je tu velké očekávání pro další sezonu. Budou autoři riskovat a přijdou s dalším netradičním nápadem? I Moon Bloodgood by si zasloužila více místa (tím nutně nemyslím naked scene;-)).


Dále viděné seriály:


Code Geass S01+S02 -pravděpodobně jedno z nejpůsobivějších anime, které jsem zatím viděl. Alternative history + vládnoucí rod + mytologie + mystické síly + Lelouch... Pomsta, láska, ctižádost, vše v balení, které v první sezoně strhává působivostí a divák neví, co může přijít lepšího, ale ono to prostě přijde. V druhé sezoně se totiž roztáčejí mnohem větší kola osudu. Viděno prakticky na jeden dva zátahy...

Odyssey 5 - mezi všemi novými sci-fi seriály, je tenhle "stařík" z roku 2002 dost odlišný. Nebudu tu řešit, jak se seriály změnily za těch 9 let (tempo, prostředí, efekty, herci,...), ale Odyssey 5 má hodně k nabídnutí divákům. Bohužel byl seriál po první sezoně ukončen a nemá tedy smysluplně ukončenou hlavní linii o zničení světa... ano, o zničení světa. Hned v první sezoně totiž vidíte, jak raketoplánu Odyssey vidí zničení světa a mimozemská entita jim následně nabídne možnost cestovat pět let v čase a zjistit proč a kdo zničil další ze světů... Ani nevíte, jak moc bych chtěl znát další kroky tvůrců, kteří tento seriál měli dobře naplánovaný a některé díly jsou až neuvěřitelně chytré.

Pouze rozkoukané seriály:

Doctor Who S01 - velmi milé překvapení z britských ostrovů. Klasika, kterou mnozí opomíjejí, přestože mezi scifi seriály jde o klenot hodný stejného místa ve vitrínce každého fanouška jako třeba Červený trpaslík nebo vážný Star Trek. Odvážné? Možná, ale rozhodně jiné, osvěžující a vtipné. Velmi vtipné.

Boardwalk Empire S01 - utahané. Velmi utahané. Tento seriál přes všechen hype okolo něho mě oslovil atmosférou a viditelnými investicemi do "všeho před kamerou", ale sám o sobě ve mě nevyvolává pocit dalšího sledování. Možná jen podivná nálada... nebo víc?

Community S02 - pro mě osobně nejlepší komediální seriál současnosti, který jsem v půlce druhé sezony přestal sledovat jen proto, abych si počkal na poslední díl:-) a pak pěkně až do konce!

Lost Girl S01 - trocha mystiky a nadpřirozena v levnějším podání? Proč ne, zatím baví a předpokládám,že si svou nastavenou laťku ještě udrží a možná i překvapí.

Primeval S04 - pro mě osobně rozloučení s tímto seriálem. Nehodlám ho dál sledovat, protože postavy jsou mi již příliš vzdálené a jejich obměna kazí divákův zážitek. Žádní oblíbenci, žádný důvod dívat se dále, ale jinak měla tahle britská sci-fi docela dobrý potenciál. Mohlo to dopadnout ještě lépe...

Cowboy Bebop - anime legenda, která má skvělou atmosféru a v člověku probouzí vzpomínky například na novější seriál Firefly (nebo jeho filmové zakončení Serenity). Uvidím dále, zda bude seriál nabízet neutuchající pocit, že ho chci sledovat dál a dál, což je u mnoha anime jeden z mých problémů...

F*Djkoma

Žádné komentáře: