středa 12. října 2011

Facebook vs. Life(book)

Psal se tehdy středověk, možná ne letopočtem, ale úrovní virtuálně-sociálních systémů určitě. Tehdy jsme žili v beznadějném světě bez informací o našem okolí. Ty jsme však potřebovali a tak jsme plýtvali většinou našeho času a prostředků na jejich získávání. Legální prostředky měly přednost, bohužel se našlo i pár nelegálních způsobů, o těch raději jindy a jinde. Využívali jsme telefon (nemyslím jen mobilní, ale podle historických pramenů z té doby existovalo ještě něco jako pevná linka, více nevím), emaily (tou dobou se již poštovní dopisy považovaly za raritní kousky patřící do muzea) a především vlastní pohyb. Potkávali jsme lidi na ulicích, zdravili je, s těmi sympatičtějšími si dokonce řekli pár slov (kromě pozdravů také obligátní "jak se máš" a pochopitelně se nám dostávalo odpovědi "dobře, děkuji a ty?"). Byly to opravdu zlé časy, kdy jsme v jedné chvíli nedokázali sledovat více lidí současně, nedokázali jsme se s nimi bavit, vyzvídat, nemohli jsme si projíždět jejich rodinné fotografie ani lehce erotické momentky z dovolené.


Dnes je vše jinak. Částečně jsme se vrátili mnoho let zpět a to k posvátnému symbolu inteligence a vzdělanosti, ke knize (typicky česky také book). Neuvěřitelné se stalo skutečností a mladí, v moderním přetechnizovaném světě, jsou ochotni strávit mnoho svého času čtením knihy plné obličejů. Ano, obličejů. Je to přeci pochopitelné, kdo by se v dnešní době zajímal jen o text, jako je tomu ve velké většině těch knih, na které se práší v knihovnách a knihkupectvích (psáno před rozšířením elektronických knih pozn. redaktora). Bez obrázků není dnes nic populární, kniha už vůbec ne. Člověk je tvor prostý a obrázky jsou pro něj tak jednoduše čitelné bez většího vzdělání nebo důvtipu...

Přes všechno zmíněné si jistě každý uživatel modrobílé knihy myslí, že jejich život je vlastně lepší, intenzivnější a že díky této "schránce celého lidstva" jsou v neustálém spojení s ostatními lidmi (Nokie jistě připravuje žalobu). Je tomu tak? Bohužel historie se teprve píše, prozatím víme, že 11 z 10 vědců, kteří měli psát studii o této otázce "života, knihy a obličejů" si zrovna vzájemně komentují fotky z dovolených a chatují s vědci pracujícími na léku na AIDS. Viditelně nás čekají lepší zítřky!

Několik otázek pro skutečné fanoušky facebooku (FaceBookFan=FBF):

- kolikrát jste si sami vzpomněli, že Váš tolik blízký a úžasný přítel č. 473 jako je Toník, má dnes narozeniny?
- kolikrát jste Toníkovi pogratulovali telefonicky nebo dokonce naživo místo psaní na jeho zeď nebo do jeho pošty?
- kolikrát jste své kamarádce č. 322 jménem Viktorka napsali sms, jak se má? Ano, jen tak, protože jste si na ni vzpomněli!
- kolikrát jste si zachatovali s kamarádek č. 46, když jich na knize vidíte online jen pár a icq jste už smazali před půl rokem (přeci nebudete mít obojí, když jsou všichni v knize a nějakýho messengera dnesak už nikdo nepoužívá, pche)?
- kolik vlastně máte přátel podle knihy a kolik podle Vašich dojmů z života?
- obejme Vás klávesnice, když potřebujete? Omotání kabelem se nepočítá:)

PS: autor článku díky FB přestal používat svůj mobilní aparát. Byl prý k ničemu (nemá na něm totiž aplikaci s Facebookem), vždyť i ze starého-dobrého-pubertálního prozvánění se stalo šťouchání! Svět už nikdy nebude jako dřív.

F*Djkoma

Žádné komentáře: