pátek 28. října 2011

Není černý čaj jako černý čaj!

Po dnešní návštěvě hypermarketu a přemýšlení (a především ochutnávání, ty slečny u ochutnávek jsou totiž občas tak sympatické! Buď to mají v popisu práce nebo... doufám, v to nevyřčené:D), jaký je to přesně rozdíl všemi černými čaji jsem se rozhodl, o tom napsat krátký článek. Já to již několikrát četl, ale můj mozek si to jaksi nedokázal dostatečně zapsat do dlouhodobé paměti.
Ceylonský čaj (Ceylon tea) - pěstovaný na Srí Lance (Ceylon), jemná citrusová příchuť, několik variant podle nadmořské výšky, v které jsou pěstované (vzestupně: Morawak Korale, Kandy, Uva, Dambulla, Dickoya, Nuwara Eliya), může se podávat s plátkem citronu

Earl Grey (název podle hraběte, anglicky Earl, Charlese Greye) - černý čaj s olejovým extraktem z bergamotu. Často se podává s mlékem.

Darjeeling - čaj pocházející z Indie, přesněji oblasti Dárdžiling (kde asi přišel k názvu:)), jemně muškátová chuť se zlatavou barvou, nechává se déle luhovat, různé sklizně a oblasti, člověk by nevěřil, že ty čaje jsou skoro větší věda než víno...

English Breakfast - velmi silný černý čaj, který se většinou doplňuje smetanou, mlékem a cukrem

English Tea No.1 - jemný čaj s jantarová barva a špetkou bergamotu

Lady Grey - jemnější verze čaje Earl Grey, aromatizovaná bergamotem, citronovou a pomerančovou kůrou.

Assam - čaj pocházející z Indie, kořeněné aroma, často se podává s mlékem, které ho zbavuje hořkosti

prozatím vše, až mě opět zaujme nějaký čaj, tak ho sem připíšu a postupně se budu snažit přidávat i osobní dojmy z jejich pití. Obětuji se pro vyšší dobro, jak mám ve zvyku už pár desetiletí:)

Pár postřehů z života s čaji:

- sypaný čaj je lepší, ale kdo se s tím má furt dělat?:-)
- v restauracích chtějí často 35-50 Kč za malý hrneček vroucí vody a Pickwick čaj, do takových se podruhé nechodí:) dá se setkat i s 3/4l konvičkou a sypaným čajem včetně sítka... to je správná úroveň!
- nic člověka nevyléčí tak rychle, jako čaj s citronem a medem
F*

1 komentář:

Oolong řekl(a)...

Svatá pravda :) Doporučuju tento čaj, naučil jsem se ho pít i s mlékem - z počátku se mu to hnusilo ale po 2-3 šálcích je ten čaj fakt lepší s mlékem :)
http://www.cajeabylinky.cz/www-cajeabylinky-cz/eshop/22-1-Cerny-porcovany-caj/0/5/3-AHMAD-Cerny-caj-100-sacku