pondělí 21. listopadu 2016

Star Wars Art: Ralph McQuarrie - Star Wars, jak jste je chtěli poznat

Star Wars neboli Hvězdné války zná každý, ale chtěli jste někdy vědět více o jejich vzniku, vizuálním stylu a vytváření tohoto fenoménu od základů? Vedle George Lucase je zásadní postavou Ralph McQuarrie. Chcete vědět, v čem je výjimečný a proč jsem díky němu poprvé vyzkoušel nákupy přes Amazon UK? Ponořte se do světa, ve kterém se Star Wars teprve tvoří, a R2D2 čeká na svého tvůrce...

Umělec
Ralph McQuarrie byl konceptuální designér a ilustrátor. To je člověk, kterému popíšete Vaší vizi slovy a on jí nakreslí. Snaží se zachytit koncept Vašeho díla (postavy, prostředí, svět), ale přidává do ní svoji vlastní představivost a svůj úhel pohledu. Zdá se to banální, kreslit podle myšlenek někoho jiného, ale ve tvorbě nových světů (kterým Star Wars rozhodně jsou) šlo o zásadní roli. Ralph McQuarrie je v podstatě odpovědný za to, že Star Wars mají ten vesmírně pohádkový styl, spojují prvky civilní a westernové se snovými pasážemi a velice čistým designem. Kromě toho Ralph spolupracoval na tvorbě storyboardů, kostýmů, plakátů a obalů knih s tématikou světa z dávných časů a předaleké galaxie.

Ralph byl pozván k práci na Star Wars, když ještě nebylo zdaleka jisté, zda film vznikne a hlavně, zda z myšlenky "pohádky dobra proti zlu ve vesmíru" vznikne fenomén na dalších několik dekád. Byl proto u většiny verzí scénáře, viděl do hlavy Georgovi Lucasovi a reagoval na jeho změny. Šlo o člověka, který definoval vizuální styl Star Wars v původní trilogii, stejně tak jako připravil odrazový můstek pro vše, co následovalo. Velké množství jeho původně zavrhnutých námětů bylo použito v pozdějších dílech nebo seriálech. K Ralphovi se v knize vyjadřují mimo lidí okolo Star Wars také například Christopher Nolan nebo Joe Johnston.

Obě knihy vložené v boxu a jejich úvodní kresba

Kniha o váze 10 kilogramů
Kniha představuje definitivní kolekci vytvořenou na počest Ralphu McQuarrieovi. Tvůrci dostali v podstatě neomezený prostor, protože jim byli otevřeny archívy Skywalker ranče, kde jsou uloženy v podstatě všechny materiály stvořené pro svět Star Wars za posledních více než 40 let. Výsledkem jsou tak dvě knihy dodávané v jednom uceleném boxu, které obsahují 800 stran materiálu (mluví se o více než 2000 obrázcích). Rozměry jsou 33,7 x 10,2 x 44,4 cm a obě knihy v boxu váží 9,5 kilogramů. Při listování máte pocit výjimečnosti. V knize naleznete rozhovory s tvůrci od George Lucase až k dalším spolupracovníkům a z dochovaných zdrojů se k obsahu vyjadřuje i samotný Ralph McQuarrie. Jsou zde materiály a obrázky, které můžete najít na internetu, ale také nikdy neviděný materiál a to především v jedné ucelené a chronologicky seřazené podobě. U většiny je komentář, který přibližuje jejich vznik a jejich smysl a někdy i odmítnutí tohoto návrhu. Kniha je strukturovaná (ne)chronologicky. Rozdělení do kapitol podle jednotlivých dílů zjednodušuje přehlednost a hlavně fanouškovi dává možnost nahlédnout do principů tvorby světa Star Wars. Příkladem budiž odmítnuté obrazy pro Novou naději, které byly využity v Impérium vrací úder jako Město v oblacích.

Ukázka rozevřené knihy

V čem je ale to hlavní kouzlo? V pochopení komplexnosti a neustálé tvorby, která někdy i popírá předchozí plány. Na obrazech a v textech je vidět, jak komplikovaně vznikal scénář k prvním Star Wars. Ten měl několik verzí, rozdíly mezi nimi fanoušci studují do dnes, a Ralph tvořil k jednotlivým scénářům. Představte si situaci, kdy máte první scénář, malujete vizi světa, a za měsíc přijde George Lucas a řekne Vám, že hlavní postava je někdo jiný, ten zelený mimozemšťan je teď žena a ti vojáci nebudou mít ty meče... (nadsázka zahrnuta:)). Uvidíte například jak byl postupně tvořen Darth Vader, kde si bere inspiraci, kam směřoval a co nebylo využito (například jeho hrad). A ano, bude tu i samotná tvorba a vývoj dvojice C3PO a R2D2.

Ukázka kreseb pro hrad Dartha Vadera

Kniha v podstatě odpovídá na obrovské množství otázek o tvorbě a cestě ke stvoření světa v obrovském rozsahu jako mají Star Wars. Pro fanoušky Star Wars je to bible, která v sobě obsahuje mnohé z prvních nepoužitých a silně přepracovaných scénářů včetně mnoha vzpomínek účastníků a pohledu za oponu u důležitých rozhodnutí. I podle nových dílů Star Wars je patrné, že práce Ralpha McQuarrieho se na nás z plátna a světa Star Wars bude dívat ještě dlouhé roky.

Navazující článek o samotném nákupu, reklamaci první knihy a dalších peripetiích s Amazonem UK zde.

Prodejní cena - původní (slevy během roku nepočítám):
Amazon UK - 150 liber: zde
Amazon US - 250 dolarů: zde

Další odkazy:
Obrázky z knihy: zde.
Youtube s dokumentem Ralph McQuarrie:Tribute to a Master: zde
Webové stránky knihy
Unboxing: youtube

Žádné komentáře: